Dovolená v Litomyšli

Naplánujte si výlet za historií do krásné Litomyšle a prohlédněte si zdejší významné památky. Ve slavném rodišti hudebního skladatele Bedřicha Smetany vás okouzlí renesanční zámek ze seznamu UNESCO, park Klášterní zahrady nebo malebné malebné Smetanovo náměstí s podloubím. Vyberte si pohodový pobyt v Litomyšli a těšte se na jedinečný kulturní zážitek.

Načítám nabídky...

V této lokalitě už další nabídky nemáme. Co se takhle podívat na pobyty v dojezdové vzdálenosti?

V této lokalitě už další nabídky nemáme. Co se takhle nechat inspirovat našimi nejprodávanějšími pobyty?Litomyšl patří bezesporu mezi nejkrásnější historická města v Česku. Jeho dominanta, nádherný renesanční zámek, je dokonce od roku 1999 hrdou součástí seznamu UNESCO. Zajímavých míst a zábavných atrakcí pro malé i velké je tu však mnohem více.

Poznejte krásnou historickou architekturu rodiště Bedřicha Smetany

Impozantní zámek Litomyšl vás nadchne honosnou renesanční architekturou. Jeho fasádu zdobí tisíce obrazců, tzv. sgrafitů, z nichž je prý každý zcela jedinečný. Jeho historie sahá až do středověku, současnou podobu však získal v 16. století.

Na prohlídce zámku nahlédnete do autentických interiérů, projdete si expozici antického umění nebo nakouknete do sklepení. Přízemí zámku ukrývá naprostý unikát –⁠ klasicistní rodinné divadlo z roku 1797 s nádherným lustrem, který divadlu věnoval slavný režisér Miloš Forman poté, co zdejší prostory využil k natáčení oskarového filmu Amadeus.

Zámek je významným kulturním centrem města, díky skvělé akustice na jeho druhém nádvoří se tu každoročně koná Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl, na kterém vystupuje celá řada světových muzikantů. Pro milovníky hudby je Litomyšl učiněným rájem. V předzámčí můžete navštívit také rodný byt významného českého skladatele Bedřicha Smetany, který se nachází v prostorách bývalého zámeckého pivovaru.

Historie se však nesoustředí pouze na zámku, krásná architektura na vás čeká i v historickém centru. S prohlídkou města začněte na 500 metrů dlouhé Smetanově náměstí, které se řadí mezi nejdelší ve střední Evropě. Náměstí projdete suchou nohou i v tom největším lijáku, a to díky malebným měšťanským domům s podloubím.

Prohlédněte si také barokní Piaristický chrám s kočárovnou a konírnou. Zelenou oázou v centru města jsou okrasné Klášterní zahrady. V letních dnech oceníte vodní radovánky v Plovárně Litomyšl, relax po celý rok vás čeká zase v městském bazénu.