Kostel svatého Tomáše v Brně

Původně pozdně gotický klášterní kostel augustiniánů se nachází na Moravském náměstí v centru Brna. Stavba začala ve 14. století na popud Jana Jindřicha Lucemburského, bratra císaře Karla IV. Kostel sv. Tomáše měl sloužit jako hrobka členů rodu Lucemburků, ovšem nakonec jsou zde pohřbeni jen Jan Jindřich se synem Joštem.

Při obléhání Brna za třicetileté války byl kostel poškozen švédskými vojáky, ale ještě v 17. století se dočkal obnovy podle návrhu Jana Křtitele Erny. V polovině 19. století byla v okolí vybudována Joštova třída, jejíž je dnes kostel dominantou.

Jen pár kroků od kostela stojí osmimetrová jezdecká socha Jošta Lucemburského, markraběte moravského z roku 2015. Dílo pochází z rukou akademické sochaře Jaroslava Róny, který na díle pracoval 2,5 roku. Socha na první pohled zaujme svou disproporčností – nohy koně jsou neúměrně dlouhé. Velké kontroverze vzbuzuje také fakt, že když se na sochu podíváte zespoda, může pohled připomínat pánské intimní partie. Pro svou extravagantní podobu se socha Jošta rychle stala jedním ze symbolů Brna.

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách: Jižní Morava, Brno

Pobyty v okolí

Další pobyty

Chaty a chalupy v okolí

Tipy na výlet v okolí

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet