Náměstí Svobody

Náměstí Svobody neboli Svoboďák je beze sporu nejvýznamnější a nejživější brněnské náměstí. První zmínky o náměstí pocházejí již ze 13. století, kdy jeho netradiční trojúhelníkový tvar určily dřívější obchodní cesty a potok.

Dnes náměstí Svobody ohraničuje několik pozoruhodných budov. Za pozornost stojí renesanční Dům pánů z Lipé s fasádou s mytologickými a biblickými výjevy a ornamenty vinné révy. Novorenesanční Kleinův palác má výrazné litinové arkýře, které odkazují na hlavní obchodní artikl rodiny Kleinů vlastnící železárny v Sobotíně. Nepřehlédnutelný je dům U Čtyř mamlasů z roku 1902, jehož tíhu nesou na ramenou čtyři obři. Za zmínku stojí také funkcionalistická fasáda Komerční banky od architekta Bohuslava Fuchse, která vzbudila v době svého vzniku velký rozruch.

Na náměstí se nacházejí tři zcela rozdílné sochařské instalace, a to jak dobou svého vzniku, tak pojetím a tematikou. Memento morových epidemií v Brně představuje raně barokní morový sloup z roku 1689. Z kruhových roštů bronzové kašny lze číst verše brněnského básníka Jana Skácela. A nejdiskutovanější je tzv. časostroj, menhir z černé žuly, z něhož každý den v 11 hodin vypadává skleněná kulička. Nenápadná linka na dlažbě náměstí kopíruje základy zaniklého kostela sv. Mikuláše.

Náměstí Svobody je dějištěm mnoha akcí v průběhu celého roku. Konají se zde tradiční velikonoční a vánoční trhy či otvírání Svatomartinského vína a dále také řada speciálních akcí.

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách: Jižní Morava, Brno

Pobyty v okolí

Další pobyty

Chaty a chalupy v okolí

Tipy na výlet v okolí

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet