Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Katedrála sv. Petra a Pavla je nepřehlédnutelnou dominantou Brna, nad jehož centrem se tyčí na vrchu zvaném Petrov (katedrále se proto zkráceně říká právě Petrov). Katedrála se dnes nachází v místech, kde kdysi stával brněnský hrad a románský kostelík. Na jeho základech vyrostl na přelomu 13. a 14. století raně gotický kostel sv. Petra, který postupně prošel mnoha úpravami a přestavbami. Na začátku 20. století byl chrám přestavěn v novogotickém stylu podle návrhu architekta A. Kirsteina.

Důkazem, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších národních kulturních památek, je zobrazení siluety katedrály na české desetikorunové minci. Pod katedrálou sv. Petra a Pavla se rozléhá areál Denisových sadů, parku Studánka a Kapucínských zahrad, odkud je krásný výhled na Brno.

Zvony na zdejších věžích zvoní poledne v 11 hodin a připomínají tak lest, kterou použil generál Raduit de Souches při obléhání Brna švédskými vojsky. Podle legendy prohlásil generál Torstenson, že pokud město nedobude, než začnou zvonit poledne, ukončí obléhání. A tak de Souches nechal zvonit poledne o hodinu dřív.

Otevírací doba:

  • 1.1. - 31.12. denně; pondělí až sobota od 8:15 do 18:30 hodin a neděle od 7:00 do 18:30 hodin

Vstupné: *

  • 40 Kč/dospělí, 30 Kč/studenti, děti, 80 Kč/rodina (max. 4 děti)
  • *vstupné se platí pro přístup na věže a do klenotnice katedrály

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách:  Jižní Morava, Brno

Pobyty v okolí

Další pobyty

Chaty a chalupy v okolí

Tipy na výlet v okolí

Brněnské podzemí
Petrov
Brno
Moravské zemské muzeum
Motýlí dům Papilonia v Brně
Náměstí Svobody

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet