Dávno pominuly časy řízků mezi chleby, cestovatelským trendem je skloubit poznávání krás světa s poznáváním místních chutí. A za gastronomickými zážitky rozhodně nemusíte jezdit daleko, stačí skočit za humna. Regionální česká kuchyně nabízí široké spektrum chutí, které byste možná někdy ani nečekali. Nechte si s námi teď chvíli sbíhat sliny a načerpejte inspiraci na další cestovatelsko-gastronomický zážitek.
Ačkoliv některé speciality jsou typické pro celou republiku, regionální kuchyně obvykle vychází z toho, jaké plodiny v daném kraji rostou. Začneme naše chuťové putovaní na jihu Moravy. Pro tu je, vedle vína, typická hojnost ovoce, hlavně meruněk, z nichž si jihomoravští připravují kynuté knedlíky bohatě sypané tvarohem nebo mákem. Na stole ve vinném sklípku nesmí chybět ani moravské uzené, nakládané okurky a stopička pálenky - přesvědčte se o tom sami v jednom z penzionů.
Oproti tomu jih Čech si více zakládá na pivě - a hlavně rybách. Specialitou je například kapr na černo, pstruh po mlynářsku nebo třeba kapří hranolky. Kdo nefandí rybám, nebude ochuzen o jiné, typicky jihočeské chutě. Jednou z nich je například tkz. kočičák - šťouchané brambory se škvarky a kysaným zelím anebo zelňáky, placky ze sádla, kysaného zelí a mouky. A kde lépe ochutnat všechny chutě Jižních Čech než v kolébce pivovarnictví, Českých Budějovicích? Odpočiňte si s celou rodinou v penzionu Relax Martina, odkud to máte blízko za všemi krásami jihu Čech.
Zapomenout nesmíme ani na Plzeňský kraj, kde obzvlášť v oblasti Chodska ochutnáte například vošouchy (neboli bramboráky) či chodské koláče s mákem, tvarohem a povidlím. Nechybí ani použití zelí, třeba při přípravě sklářských knedlíků. Zelí se, podobně jako na jihu Čech, hojně používá i na Vysočině - Horácku. Kuchyně tohoto chudého, hornatého kraje staví převážně na bramborách, luštěninách, houbách a právě zelí. Typické jsou polévky (kyselka, černá polévka...), různé placky ze zeleniny a brambor anebo třeba hubník - upečená placka z namočených hub.
Za zmínku rozhodně stojí Valašsko, které v gastronomickém slovníku můžete také najít pod názvem Švestkozemě. Říká se totiž, že stačí dát Valachovi švestku a připraví z ní jídlo od předkrmu po dezert a ještě vypálí slivovici. Z trnek (neboli švestek) se na východní Moravě připravují nejen sladká jídla, ale i omáčky k masu. Specialitou, která byla zvolena za nejlepší valašský recept je pak kyselica (polévka dochucená octem s rozmíchaným vajíčkem), ke které můžete zakousnout poškrabky (bochánky z mouky). Vydejte se například do Beskydského hotelu Relax, kde si vedle skvělé kuchyně užijete i perfektní služby a strategickou polohu nedaleko Pusteven.
Z Beskyd rovnou do Jeseníků a Krkonoš. Hory jsou jedním z nejčastějších cílů turistů a tyto dvě pohoří mají rozhodně co nabídnout i po stránce gastronomické. Pro Jeseníky, východní Sudety, jsou typická jídla maštěná sádlem: v horách se vždy pracovalo těžce a proto si místní mohli dovolit i řádně kalorická jídla jako například Pradědovu husu s jablky, Rýmařovskou roštěnou nebo třeba masové kuličky v nudlovém těstě.
Krkonošští svoji kuchyni zakládají na vydatné kombinaci hub, bylinek, brambor, luštěnin, obilovin a zelí. Vedle zemitých chutí mají krkonošské pokrmy ještě jednu zajímavost - rozhodně vás pobaví svými názvy. Dát si můžete třeba Hladkou Ančku (zahuštěnou polévka z hub, kysané smetany a kmínu s rozšlehanými vejci, okyselenou octem) nebo Dědky (pečivo z hrachové mouky zadělané vodou a kvasnicemi). Chystáte - li se do Krakonošova, vyberte si ubytování v centru hor, ať máte tradiční jídlo na dosah ruky.
Zkuste tedy pro jednou vyměnit mezinárodní speciality za poctivou, regionální kuchyni, která rozhodně dokáže překvapit. Nezapomeňte se také s námi podělit o to, co zajímavého jste na dovolené ochutnali anebo snad které speciality zdobí kuchařky vašeho kraje.