Je pravda, že z rakouské kuchyně se toho mnohé objevuje i na našich stolech. Vídeňský řízek ani polévku s játrovými knedlíčky nebo fritátovými nudlemi byste nejspíš nepovažovali za cizí, ale pravda je, že se jedná o gastronomické přivandrovalce. Samotná rakouská kuchyně do sebe vstřebává vlivy svých sousedů a mísí se tak s českou i maďarskou gastronomií. Jaká národní jídla zde ale můžete očekávat?
Často u nás bývá rakouská kuchyně redukovaná pouze na vídeňskou, hlavní město ale představuje jen jednu z **devíti spolkových zemí Rakouska**. Abychom poznali kuchyni našich sousedů v celé její kráse a rozmanitosti, podíváme se jednotlivě do každé z osmi zbývajících spolkových zemí.
Horní Rakousy
Jestliže vás lákají jezera tzv. Solné komory a ledovec Dachstein, zavítáte právě do Horních Rakous. Nápojům zde vévodí pivo a říká se, že právě zde, v okolí jezera Mondsee, je rodiště knedlíků. Tradiční knedlíky zvané Grammelknödel vydají za plnohodnotné jídlo, neboť jejich těsto je kromě pečiva, vajec a bylinek uhnětené také z kousků špeku či škvarků. Jindy bývají tyto knedlíky masem plněné. V dnešní době se můžete setkat i s moderními obdobami, přičemž se do knedlíků přidává tofu, kuskus nebo sójové klíčky.
Dolní Rakousy
Tato země obemyká ze všech stran hlavní město Vídeň a bývá tak spojována především s vídeňskou kuchyní, i tady však mají vlastní specifika. Jedním z nich je obliba máku. Najdete ho v dezertech, nudlích i jiných hlavních jídlech. Z Dolní Rakous také pochází bramborové knedlíky v podobě, v jaké je známe i my.
Na něco sladkého si zajeďte do Lince. Že vám to zní povědomě? Po tomto městě se jmenuje nejen oblíbené linecké cukroví, ale také linecký dort z jemného křehkého těsta s rybízovou marmeládou uvnitř. Jedná se o skutečný historický skvost. Jelikož recept na linecký dort pochází z roku 1653, je tento moučník téměř o 200 let starší než proslulý Sachrův dort.
Salzbursko
U sladkostí ještě chvíli zůstaneme a podíváme se do Salzburku. V této metropoli se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, a tak si tu můžete vychutnat pravé Mozartovy koule z jemného nugátu a marcipánu. Pokud si chcete zamlsat tak, jak to dělávala měšťanská šlechta zhruba od počátku 19. století, objednejte si v restauraci Salzburské noky (německy Salzburger Nockerln). Na oválné misce před vámi se objeví tři kopečky nadýchaného suflé sladké chuti s jemným citrónovým nádechem.