Skloňujeme víno aneb jaká pravda se nachází na dně sklenky?

Říká se, že Česko je národ pivařů, avšak je to pravda jen napůl. Druhá půlka jsou totiž vinaři. Kvalitu moravských i českých vín oceňují nejen Češi, ale i cizinci. Chtěli bychom vám proto představit tento lahodný mok z úhlů, z kterých ho možná neznáte.

Počátek aneb jak se z hroznového vína zrodí láhev?

Všechno krásné někdy začíná a někdy končí. Víno není výjimkou. Jeho konec v podobě jeho spotřebování si dokáže představit kdekdo. Jak se však víno vyrábí?

Nejprve je třeba vypěstovat elementární surovinu – kvalitní vinné hrozny. Po jejich sklizni následuje odzrnění, které se musí provádět velmi šetrně a pečlivě, jelikož pokud by zrníčka ve víně zůstala, víno by bylo hořké, o což nestojí ani vinaři ani konzumenti.

Následuje lisování, které je hotové buď okamžitě nebo řádově do několika hodin. Obecně se doporučuje rmut macerovat 3 - 6 hodin, aby víno získalo lepší aroma. Rozdíl je také v lisování bílého a červeného vína. Zatímco bílé se lisuje před kvašením, červené se nechá nejprve zkvasit a až poté se lisuje.

Posledním krokem je tzv. školení vína. Nejedná se však o žádné lekce matematiky a fyziky pro alkoholické nápoje. Jde zkrátka o manipulaci s vínem mezi kvašením a konzumací. Příkladem takového školení je třeba stáčení vína do lahví nebo jejich cílená archivace (setkat se můžete také s pojmem necílená archivace, kdy zkrátka na víno zapomenete a ono zestárne).

Vinná réva Víno

Víno v číslech a v mladých ženách

V České republice se za rok průměrně vyrobí 600 tisíc hektolitrů vína. Necelé dvě třetiny tvoří bílá vína, 28 procent červená vína a zhruba 9 procent připadá na růžová vína. Dlouhodobě však nabídka i poptávka po českém víně stoupá. Přibývá totiž konzumentů, kteří si dají více než jednu skleničku vína za večer. Pro vinaře je navíc dobrá zpráva, že trend směřuje k tomu, že si lidé často rádi připlatí za kvalitnější víno.

Pokud se zaměříme na skladbu konzumentů, zjistíme že výrazně vyčnívají hlavně ženy do 34 let. Ačkoliv tyto mladé ženy představují jen 15 procent všech konzumentů, vypijí téměř čtvrtinu veškerého vína, které se v Česku vyrobí. V praxi to znamená, že tyto ženy spotřebují zhruba o 3 deci vína více než průměrný konzument.

Víno obsahuje mnoho užitečných látek. Příkladem je třeba zdraví (a především srdci) prospěšný Resveratrol, který se sice vyskytuje i v různých druzích zeleniny, ale jelikož není rozpustný ve vodě, nýbrž v alkoholu, je víno (zejména červené) ideálním médiem, jak tuto látku do těla dostat.

v

Jaké víno si vybrat?

Analogie mezi vínem a člověkem je na první pohled zjevná: Stejně jako je každý člověk jiný, je i každé víno unikátní. Kromě bílého, růžového a červeného, existují také zvláštní druhy vína jako třeba perlivé nebo ledové.

Základní rozdíl mezi jednotlivými víny je v podílu cukru. Kdo nerad cukrovinky šáhne po suchém, kdo je naopak mlsnější povahy rozhodne se pro sladké a ten, kdo se nerad radikalizuje, zvolí polosladké nebo polosuché. Všechny nuance v chuti, vůni, barvě a dalších vlastnostech vína však prakticky nelze dokonale kategorizovat. Každé víno má zkrátka svůj vlastní nepopsatelný charakter. Pokud chcete mít představu, jak probíhá taková degustace, můžete použít videonávod níže.


In vino veritas! Aneb méně známé citáty o víně

Víno je nápoj, který provází lidstvo již od starověku, není proto divu, že se stalo terčem pro hluboké myšlenky nejrůznějších mozků historie i současnosti. Dovolili jsme si proto připravit malou přehlídku citátů o víně.

„Pravda ve víně? Nekazí to chuť?“ (Gabriel Laub)

„Civilizovaní lidé směřují tam, kde zraje víno“ (Charlie Chaplin)

„Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.“ (Jan Werich)

„Starověcí Řekové měli boha vína a radosti. Zato my máme Freuda, komplex méněcennosti a psychoanalýzu.“ (Erich Maria Remarque)

„Dobré víno je dobrý přítel, když s ním dovedeme zacházet.“ (Shakespear)

„Po bílém víně myslím na hlouposti. Po červeném víně říkám hlouposti. Po sektu děláme hlouposti.“ (Gore Vidal)

„Víno je světlo spojené kapalinou“ (Galileo)

„Víno jsem měl rád a neváhám tvrdit, že je to nápoj, který dělá zázraky.“ (Seifert)


Kam se vydat za vínem?

Víno je téměř synonymem pro jižní Moravu, kterou snad ani není nutné představovat. V nabídce Travelkingu nyní najedete například pobyt u Mikulova – v samotném vinařském ráji. Pobyt jsme pro vás zařídili tak, aby byl co nejlevnější a vám zbyly peníze na ochutnávání vína. Zpříjemněte si podzim v penzionu U Vinice!

Mikulov Mikulov

Pokud dáváte přednost většímu luxusu, vydejte se třeba do 4* hotelu Savannah, který leží ve Znojmě, tedy taktéž ve vinařské velmoci. V ceně balíčku najdete například ochutnávku vín v moravském sklípku. Je třeba ještě něco dodávat?

Hotel Savannah Hotel Savannah

Stále nemáte dost? Nevadí! Rakousko je od jižní Moravy co by kamenem dohodil. A jeden z našich obchodních zástupců pro vás domluvil skutečně parádní záležitost. Ubytování přímo ve vyhlášeném vinném sklípku, vinice všude kolem a plnohodnotná ochutnávka vín hned po příjezdu. Vinařství navíc nabízí i apartmány s postelemi ve tvaru sudu, takže si můžete vyzkoušet, jak se víno cítí, když kvasí.

Romantika pro dva v rodinném vinařství vás čeká ve vyhlášeném rakouském Vinařství Küssler

Vinařství Küssler Vinařství Küssler


A kam si zajedete na vinařský pobyt vy? :)Co se takhle vydat na pobyt?

Autor článku:

Pokračováním prohlížení těchto stránek dáváte souhlas se zpracováním cookies v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů. OK