Rekreační poukazy v ČR

Co jsou to státní rekreační poukazy?

Rekreační poukazy byly zamýšleny jako příspěvek na dovolenou od státu, jejich účelem bylo podpořit cestovní ruch v Česku, který v důsledku Covid-19 (koronaviru) přestal fungovat. Díky poukazu na rekreaci si tak lidé měli dopřát dovolenou za výhodnější cenu a ještě tím podpořit tuzemské hoteliéry.

Jakou hodnotu měl mít rekreační poukaz?

Původně Klára Dostálová (ministryně pro místní rozvoj) v rozhovoru pro MF Dnes uvedla, že hodnota voucheru bude kolem 10 000 Kč. Také dodala, že se ještě přesně neví, kolik procent z této částky bude hradit stát, ale že se uvažuje o tom, že by jednu třetinu hradil stát, jednu třetinu zaměstnavatel a jednu třetinu zaměstnanec.

Později však upřesnila, že na rekreační kupón bude přispívat pouze stát, a to v hodnotě 3 000 – 5 000 Kč, tedy třetinu či polovinu hodnoty kupónu.

Uvažovalo se také o tom, že během dalších let bude platný model, kdy budou část hradit zaměstnavatelé, kteří budou nabízet rekreační poukaz jako benefit pro zaměstnance, následně si tuto částku budou moci odečíst z daní.

27.5.2020 přidal Viliam Sivek (předseda Fóra cestovního ruchu) novou informaci, a to tu, že vláda na rekreační poukazy vyčlení alespoň deset miliard korun a že by se rekreační poukazy na dovolenou měly schválit nejpozději do 28.6.2020.

Vláda na svém jednání 8.6.2020 schválila Krizový akční plán cestovního ruchu, který mimo jiné upřesňuje princip rekreačních poukazů. Finální rozhodnutí bylo, že na úhradu pobytu a procedur v lázních stát přispěje 40 %, maximálně však 4 000 Kč na osobu.

Možnosti využití státního rekreačního poukazu

Přesné využití příspěvku na tuzemskou dovolenou bylo předmětem diskuze, předpokládalo se, že jej bude možné využít při pobytu v českých hotelech, penzionech, apartmánech i kempech.

Po upřesnění z 8.6.2020 bylo zřejmé, že rekreační příspěvek od státu v hodnotě až 4 000 Kč je možné využít pouze na úhradu pobytu a procedur v českých lázních s tím, že minimální délka pobytu je 6 nocí.

Kdy mohu příspěvek na dovolenou očekávat?

Příspěvek na dovolenou se měl týkat letní sezóny 2020, proto se očekávalo, že bližší informace a přesné podmínky jeho využití budou představeny během května a června 2020. O podrobnostech jednala vláda spolu se soukromými subjekty i asociacemi a svazy cestovního ruchu.

Klára Dostálová (ministryně pro místní rozvoj) 14.6.2020 uvedla, že se na vládě řešilo, zda se spustí rekreační příspěvek od vlády od 1. července, anebo zpětně od 1. června. „Přijde mi správnější spustit to zpětně od 1. června,“ upřesnila. Projekt rekreačních poukazů byl naplánován do konce roku 2020. Uvažovalo se však také o tom, že dle potřeby bude prodloužen i přes jarní prázdniny následujícího roku (2021).

Lze uplatnit rekreační poukaz na Travelkingu?

Využití u pobytů přes Travelking bylo možné, a to pouze u vybraných lázeňských pobytů, které měly už příspěvek započítaný v ceně (resp. o státní příspěvek byla ponížena cena kupónu).

Chcete se novinky o rekreačních poukazech dozvědět jako první?

Plníme sen o dostupné a pohodové dovolené pro každého.

Nabízíme přes 300 výhodných pobytů v Česku.
Vybírat můžete z atraktivních lokalit jako jsou Jeseníky, Beskydy, jižní
Morava, Šumava, Střední Čechy, Krkonoše a mnoho dalších.

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet