Novigrad

Novigrad je malebné přístavní letovisko na západním pobřeží Istrie. Město se rozkládá na vápencovém poloostrově mezi zátokami Dajla a Mirna. Původní historické centrum přechází v nově vybudované čtvrti na severu i jihu.

Přístav Mandrač připomíná dávnou historii Novigradu coby malé rybářské vesnice a dodává městečku na příjemné středomořské atmosféře. Zdejší rybáři stále dodržují tradiční způsob ukládání rybářských člunů. V zimě loďky pomocí kladky vytahují na vysoké tyčové konstrukce a chrání je tak před nepříznivým počasím.

Centrum Novigradu bývalo dřív obehnáno hradbami s cimbuřím a dvěma obrannými věžemi, jejichž pozůstatky jsou zde k vidění i dnes a jsou symbolem města. Struktura historického jádra se odvíjí od omezeného prostoru na poloostrůvku. Najdete zde tak typické úzké uličky a malá náměstíčka. V centru jsou k vidění benátské domy s gotickými okny z 15. století, raně křesťanský sarkofág, hřbitovní kostel svaté Agáty z přelomu 10. a 11. století nebo vodojem z roku 1496.

Další významnými památkami jsou kostel svatého Pelagia a Maxmiliána z románské doby a městská zvonice z roku 1883 se sochou patrona, sv. Pelagia, na střeše. Během letní sezóny je zvonice otevřena veřejnosti a nabízí krásný výhled do širokého okolí.

Na rozdíl od jiných lokalit na Istrii najdete v Novigradu pěkné přírodní oblázkové pláže s borovicovými lesy okolo. Na několika místech byla vybudována betonová mola se schody i sjezdy pro vozíčky. Ocenění Modré vlajky získaly zdejší pláže autokempů Mareda a Sirena a pláž hotelu Maestral.

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách: Istrie

Tipy na výlet v okolí

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet