Oblíbené 0

Zatím nemáte žádné oblíbené nabídky.

  • K nabídkám se můžete kdykoliv vrátit
  • Oblíbené nabídky na jednom místě
  • Upozornění na změny v nabídkách

Objevte to NEJ z Polska: 7 nejkrásnějších památek UNESCO

Výlet do Polska je vždy skvělý nápad! Země u Baltského moře má jednoduše vše – písečné pláže, majestátní hory, historická města a několik památek UNESCO. Dnes vám představíme ty nejkrásnější a nejzajímavější z nich, jejichž návštěvu si užijete celoročně.
Objevte to NEJ z Polska: 7 nejkrásnějších památek UNESCO

Od pobřeží Baltského moře až po česko-polské hranice je Polsko protkáno nádhernou přírodou a barevnými městy s bohatou historií. Náš severní soused je domovem řady unikátních atrakcí, které nikde jinde ve světě neuvidíte. V Polsku se nachází celkem 17 památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO – z toho je 15 kulturních a zbývající 2 přírodní. Vybrali jsme z nich 7, které jsou ty NEJ!

1. Historické centrum Krakova

Krakov patří mezi nejpěknější a nejnavštěvovanější místa v zemi. Kdysi býval rezidencí králů a také hlavním městem Polska. Při bombardování během druhé světové války nebyl Krakov poničen tolik jako jiná města, a tak si zachoval svůj starobylý půvab.

Metropole na Visle se těší velké oblibě. Aby také ne – krakovské Hlavní náměstí, které je největší v Evropě, hostí každoročně proslulé vánoční trhy, a především zde najdete spoustu hezkých barevných budov, například kostel Nanebevzetí Panny Marie, gotickou radniční věž nebo tržnici Sukiennice.

Vydejte se do Krakova a poznejte to nejlepší, co město nabízí!

Krakov - Nejoblíbenější pobyty

2. Solný důl Wieliczka

U Krakova ještě chvíli zůstaneme, protože přibližně 10 kilometrů od města se pod zemí ukrývá perla – solný důl Wieliczka. Ten patří mezi nejnavštěvovanější místa v Polsku a každoročně přivítá téměř 2 miliony turistů z celého světa. Prohlédněte si jedinečný kus přírody pod zemským povrchem. Těšit se můžete na komory vytesané do soli, podzemní jezera i solné sochy. Klikatými chodbami projdete do hloubky 135 metrů pod zemí.

Sůl se v dole těžila až do roku 1996. Bývalí horníci mají dnes na starost péči o tuto vzácnou památku, aby se v co nejlepším stavu dochovala i pro další generace.

Další informace

  • Wieliczka se nachází jihovýchodně od centra Krakova, poblíž sjezdu z dálnice A4 na křižovatce Kraków Wieliczka.

3. Hrad Malbork

Hrad rytířů drží hned dvě světová prvenství – je největší gotickou a zároveň největší cihlovou stavbou na světě. Stojí na severu země, přibližně hodinu jízdy od Gdaňsku. Historie hradu se datuje až do roku 1270, kdy byla zahájena jeho výstavba. Mezi roky 1309–1457 sloužil jako sídlo velmistra Řádu německých rytířů. Během třináctileté války koupil Malbork král Kazimír IV. Jagellonský a až do roku 1772 byl hrad jedním ze sídel polských králů.

Malbork má rozlohu 200 hektarů a na jeho stavbu dělníci použili 50 milionů ručně pálených cihel.

Další informace

  • Prohlídka hradu trvá více než 3 hodiny, během kterých nahlédnete do desítek místností a sálů. Během návštěvy Malborku si nenechte ujít také nádherné terasy a venkovní prostranství.
Kostel Míru

4. Kostely Míru ve Svídnici a Jaworu

Nedaleko česko-polských hranic v Dolnoslezském vojvodství stojí největší dřevěný barokní chrám v Evropě – kostel Míru Nejsvětější trojice. Jeho základní kámen byl položen 23. srpna 1956 a už v červnu příštího roku usedli věřící k první bohoslužbě. Mše se zde tedy konají nepřetržitě už od roku 1657. Středověký hrázděný kostel má dřevěnou kostru, která byla vyplněná hlínou a slámou.

Kostely Míru byly postaveny na základě smluv Vestfálského míru, které ukončily třicetiletou válku. Celkem věřící postavili tři kostely. Jeden z nich stál ve městě Głogow, ale bohužel jej zničil požár. Druhý dodnes stojí v Jaworu a třetí ve Svídnici.

Kostel Míru Nejsvětější trojice nevyniká pouze velikostí, jedinečnou architekturou a nádherným interiérem. Proslavil se také díky unikátnímu zvuku varhan. Od roku 2000 se ve svatostánku každoročně koná Mezinárodní Bachův festival.

Další informace

  • Prohlídka kostela Míru Nejsvětější trojice trvá přibližně 40 minut.

5. Dřevěné kostely v jižním Malopolsku

Krakovsko-čenstochovskou vrchovinou a Tatrami se táhne Stezka dřevěné architektury. Tato trasa vede kolem mimořádně dochovaných dřevěných stavení. Na 1500kilometrové stezce leží 237 staveb ze dřeva – chalupy, krčmy, hospodářská stavení i slavné dřevěné kostely.

Nejstarší kostely pochází ze 14. století a jsou mezi nimi zastoupené různé slohy – gotický, renesanční, barokní i secesní.

Hala století

6. Hala století ve Vratislavi

Majestátní budova byla vystavěna v letech 1912 až 1913 ku příležitosti stého výročí vítězství nad Napoleonem v bitvě u Lipska. Halu navrhl architekt Max Berg, a kromě haly samotné stavbu tvoří Pavilon čtyř kopulí, Pergola a Jehlice.

Hala století ve své době budila značné kontroverze – byla první železobetonovou stavbou na světě. Když ji dělníci dokončili, měli údajně strach odmontovat podpůrné lešení, aby se nezřítila.

Další informace

  • K hale dojedete autem, autobusem i tramvají a najdete ji na adrese: Wystawowa 1.
  • U haly se nachází parkoviště, které je zpoplatněné.
Bělověžský národní park

7. Přírodní památka: Bělověžský národní park

Bělověžský národní park (BNP) v sobě ukrývá jedinečný poklad – poslední nedotčený prales v Evropě. Jedná se o největší komplex přirozených listnatých a smíšených lesů v Evropě. V rezervaci se nachází několik obřích historických dubů, které jsou přísně chráněné. Ze zvířat jsou zde kromě zubra k vidění také vlci, rysi, stáda divokých koní a dalších asi 50 druhů savců a 120 druhů ptáků.

Největším lákadlem národního parku je zubr evropský. V současnosti zde žije největší volně se pohybující stádo zubrů, které čítá 800 jedinců.

Další informace

  • Za nepříznivého počasí je vstup do národního parku zakázán.
  • Pejsky nechejte raději doma, mají totiž do chráněné oblasti vstup zakázán.
  • Pokud nebudete mít štěstí a zubry v přírodě nepotkáte, můžete si je spolu s dalšími divokými zvířaty – losy a vlky – prohlédnout v rezervaci European Bison Show Reserve.
Osvětim

Osvětim

O Osvětimi se dá pouze stěží říct, že patří mezi krásné památky. Avšak jedná se o místo, které ročně láká miliony lidí a připomíná temnou část evropských dějin. Největší vyhlazovací tábor na světě byl na seznam UNESCO zapsán v roce 1979. Osvobození v roce 1945 přečkal v podstatě bez větších škod, a tak je tábor velmi zachovaný. Opevněné zdi, ostnaté dráty a plynové komory nesou dodnes svědectví o hrůzách, které napáchali němečtí nacisté. V koncentračním táboře nacisti systematicky mučili a zavraždili 1,5 milionu lidí. Drtivá většina obětí byli Židé.

Další informace

  • Na prohlídku si vyhraďte přibližně tři a půl hodiny.
  • Batoh se svačinou si s sebou neberte. Pití si ale vzít smíte.
  • Parkování je možné přímo před vchodem do areálu (10 zlotých/ den; 2 zloté/ hodinu).
  • Muzeum je otevřené celoročně kromě 1. ledna, 25. prosince a Velikonoční neděle.
  • Dětem mladším 14 let není návštěva muzea doporučena.
  • Vezměte prosím na vědomí, že na místě byste se měli chovat s náležitým respektem. Selfie si tedy vyfoťte někde jinde. Návštěvníci jsou povinni být patřičně oděni.

Autor článku:

Aktualizováno: 13. 12. 2024

Články, které by vás mohly zajímat

Nejprodávanější pobyty

Inspirujte se těmi nejprodávanějšími pobyty za poslední týden