Duchové, paranormální aktivity nebo staré babské povídačky? Ať už jste milovníci hororů, lákají vás záhadami opředená místa, nebo jenom hledáte, jak si zpestřit svou dovolenou v Polsku, máme pro vás tipy na klasické i originální výletní cíle, při kterých vám bude běhat mráz po zádech.
Kaple plná lebek
Na první pohled nenápadná kaplička na severu města Kudowa-Zdrój v sobě ukrývá neobvyklé překvapení. Interiér zdobí tři tisíce lidských lebek a základy a zdi tvoří zhruba dvacet až třicet tisíc lidských ostatků.
Historie kostnice v Čermné se datuje až do 18. století. Vybudoval ji místní farář Václav Tomášek, který se svými spolupracovníky sesbíral kosti z masových hrobů obětí válek a epidemií.
Jedná se o jednu z nejznámějších kostnic ve střední Evropě, další se nachází v Česku v Sedlci u Kutné Hory.
Zřícenina hradu Ogrodzieniec
Dějiny hradu se začaly psát ve 12. století, za dobu své existence zažil Ogrodzieniec několik nájezdů a vystřídal řadu majitelů. Mezi nejznámější vlastníky patří krutý Stanisław Warszycki. Správce Warszycki oplýval velkým bohatstvím a zasloužil se o rozvoj obchodu a zemědělství v okolí, nechal vystavět několik svatostánků, a stal se tak oblíbencem kněžích.
Ačkoliv byl prezentován jako zbožný člověk, jeho chování šlo proti všemu svatému. Liboval si v mučení poddaných i rodiny – svou ženu dokonce nechal veřejně bičovat. Údajně měl u hradu vybudovanou mučírnu s nástroji, jako je železná panna nebo jidášova stolice.
Jak už to u starobylých stavení bývá, i s tímto bývalým hradem se pojí několik bájí. Warszycki byl chamtivý člověk. Své bohatství chtěl ochránit za každou cenu, a tak zaprodal svou duši ďáblu. Po své smrti se měl na hrad vrátit jako černý zuřivý pes, jež dodnes hlídá ukryté cennosti.
Ogrodzieniec se nachází nedaleko Katovic v pohoří Sokolí hory a je součástí 160kilometrové trasy – Stezka orlích hnízd. Zřícenina hradu se proslavila díky seriálu Zaklínač z produkce Netflix. Právě zde se odehrála velkolepá bitva u Soddenu.
Lesopark Witkowice
Některé zdroje mluví o lesoparku Witkowice u Krakova jako o lese sebevrahů, avšak mnozí jeho návštěvníci o něm říkají, že je příjemným místem pro procházku v zeleni. Kde je tedy pravda?
Každé město má své legendy a Krakov jich má hned několik! Jednou takovou je ta o příměstském lesním parku Witkowice. Začátkem školního roku 2001 se vydalo devět kamarádů do lesa oslavit tuto událost. Jakmile na místo vkročili, pohltila je hustá mlha a studenti beze stopy zmizeli. Poslední, kdo je viděl, byl starší muž, který je před vstupem do parku varoval se slovy, že se jedná o nebezpečné místo.
Po studentech několik měsíců pátrala policie, bohužel bezúspěšně. Na místo se vydali přátelé zmizelých, aby uctili památku svých kamarádů pár drinky. Během večera spatřili podivný obrys světla, a tak sáhli po fotoaparátu se snahou záření zachytit. Tomu, co přístroj vyfotil nechtěli věřit – skrze aparát se jim zjevily postavy zmizelých mrtvých studentů.
Při snahách dopátrat se pravdy o tom, co se před více než dvaceti lety skutečně přihodilo jsme však nenarazili na žádné zprávy, které by historku o ztracených studentech potvrdily, zato jsme narazili na mnoho variant této městské legendy.