Pokud se chystáte na dovolenou v zahraničí, pravděpodobně teď řešíte, kde směnit peníze, abyste měli dostatek hotovosti v místní měně. Přestože ve většině podniků a obchodů se dnes dá platit kartou, stále existují i místa, kde berou pouze hotovost. Ať už se vydáte do zemí platících eurem anebo třeba do Maďarska či Polska, měli byste vědět, jak na výměnu peněz před dovolenou za co nejlepší kurzy a bez rizika podvodů.
Proč mít hotovost?
V Česku je placení kartou velmi populární a bez hotovosti se obejdete téměř všude včetně farmářských trhů či stánku se svařákem. V zahraničí je ovšem situace často jiná a mít s sebou hotovost se vždy vyplatí. Může se vám hodit například na zmrzlinu na pláži, vstupné do národních parků, v malém obchůdku se suvenýry nebo třeba při výpadcích platebních terminálů, které se bohužel mohou přihodit. Drobné v místní měně oceníte, pokud budete chtít někde dát spropitné anebo při platbě za použití toalety na benzince, což bývá v některých zemích za poplatek. Důvodů, proč mít s sebou na dovolené hotovost, tak existuje celá řada!
Kde peníze vyměnit před dovolenou – ve směnárně, nebo v bance?
Abyste se vyhnuli nečekaným poplatkům či nevýhodným kurzům, je nejlepší si peníze vyměnit v Česku ještě před dovolenou. Pokud nemáte jistotu o tom, kolik hotovosti budete v cílové destinaci potřebovat, směňte si alespoň rozumné množství „pro začátek“. V úvahu přitom berte především to, zda již máte zaplacené ubytování a stravu. Pokud jedete na již zaplacený zájezd s plnou penzí, bude vám stačit pouze drobnější obnos. V případě pobytu bez stravy budete hotovosti potřebovat víc.
V Česku máte v zásadě dvě možnosti, kde vyměnit peníze: ve směnárně, nebo v bance. Ať už si vyberete kteroukoliv z těchto dvou cest, před směnou si vždy na stránkách České národní banky zjistěte, jaký je aktuální směnný kurz konkrétní měny.
Výměna peněz ve směnárně
Obecně je v Česku výměna peněz ve směnárnách považována za bezpečnou. Nejprve se tedy podívejte na kurzovní lístek dané směnárny a hodnoty v něm srovnejte se směnným kurzem ČNB (čím víc se mu kurz ve směnárně blíží, tím je pro vás výhodnější). Před směnou se zároveň ujistěte, že vám za transakci nebude účtován žádný poplatek. Od roku 2019 jsou poplatky za směnu zákonem zakázány, ovšem některé směnárny si to kompenzují vyššími kurzy anebo různými poplatky, které mohou být až na hraně platné legislativy. Při výměně peněz ve směnárně se tedy řiďte výhradně výší směnného kurzu a rozhodně neplaťte jakékoliv poplatky. Zmíněná novela směnárenského zákona zároveň zavedla klientům právo směnu do hodnoty 1 000 eur stornovat, a to do 3 hodin od jejího provedení.
Výměna peněz v bance
V Česku směnárenské služby nabízejí pouze některé banky, a to například Komerční banka, MONETA, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank. Dále lze zmínit Českou spořitelnu a ČSOB, které směnu hotovosti nabízejí pouze svým klientům prostřednictvím jejich bankovního účtu. I v případě směny hotovosti v bance je nutné porovnat si směnný kurz dané banky se směnnými kurzy ČNB.
Jestliže se chystáte na dovolenou do země, kde se platí eurem, nemusíte si se směnou v Česku dělat žádné starosti – eura jsou k dispozici v každé směnárně i bance. U zemí, které společnou evropskou měnu nepřijaly, je ovšem situace složitější. Týká se to například Maďarska (měnou je maďarský forint) či Polska (měnou je polský zlotý). Většina českých směnáren těmito měnami nedisponuje. Máte tak dvě možnosti: buď si předem ověřte dostupnost těchto měn v konkrétní směnárně, nebo si za koruny vyměňte eura, která v Maďarsku či Polsku využijete k nákupu forintů či zlotých.
💸 Náš tip: Chystáte se před dovolenou měnit hotovost ve směnárně? Pak si přečtěte oficiální doporučení ČNB: Desatero pro klienta směnárny! Dozvíte se v něm, jaká jsou vaše práva a na co si dát pozor!
Kde peníze vyměnit v zahraničí?
Může se stát, že si peníze před dovolenou vyměnit nestihnete anebo budete v cílové destinaci potřebovat více hotovosti, než jste si přivezli. V takovém případě je možné vybrat místní hotovost ve směnárně, v bance či z bankomatu. Pokud budete chtít směnit hotovost ve směnárně či v bance, mějte na paměti, že s českou měnou nemusíte pochodit, protože vám ji jednoduše nebudou chtít vyměnit. Ve většině zemí po celém světě lze ovšem směnit eura či dolary. Ideálním řešením je tedy mít u sebe eura, která lze ke směně využít. A když vám zbydou, můžete si je v Česku nechat směnit zpět na koruny anebo si je ponecháte jako rezervu na další dovolenou.
Pozor na směnárny na letištích a podvodníky
Pokud je to možné, vždy se obloukem vyhněte směnárnám na letišti. Ty mívají typicky nevýhodný kurz a často i nesmyslně vysoké poplatky. Rozhodně neměňte peníze ani „na ulici“, protože s poměrně velkou pravděpodobností narazíte na podvodníka. Nejlepší volbou jsou směnárny, které se nacházejí mimo nejvíce turistické části města. Vždy si pečlivě přečtěte kurz, informujte se o případných poplatcích a peníze si důkladně přepočítejte.
Výběr z bankomatu v zahraničí
Při výběru hotovosti z bankomatu v zahraničí je vhodné vědět, jak postupovat, abyste se vyhnuli nadbytečným poplatkům a nevýhodným kurzům.
Jak bezpečně vybírat z bankomatu v zahraničí?
- Peníze vybírejte vždy na bezpečném místě – ideálně u pobočky banky, v obchodních centrech či na frekventovaných ulicích.
- Zjistěte si, jestli a jak vysoké má vaše banka poplatky za výběry v zahraničí. Některé banky mají tuto službu bezplatnou, u jiných činí poplatek 50–100 Kč za transakci.
- Poplatek si může účtovat i banka, která provozuje konkrétní zahraniční bankomat. Jeho výši se dozvíte před dokončením transakce přímo na displeji bankomatu.
- Pozorně si přečtěte hlášku bankomatu ohledně přepočtu peněz.
- Dejte si pozor na dynamickou konverzi (DCC), která vám sice ukáže okamžitý přepočet na české koruny, ale zpravidla bývá méně výhodná než druhá z nabízených variant.
Dynamická konverze (DCC) umožňuje placení platební kartou v cizině, a to ve vlastní měně. Příkladem je situace, kdy za večeři v Chorvatsku dostanete účet v eurech, který zaplatíte českou kartou, z níž se vám následně strhnou koruny. A stejně tak je dynamickou konverzi možné zvolit jako způsob přepočtu při výběru cizí měny v bankomatu v cizině. Tato možnost bývá při výběru peněz ovšem v naprosté většině případů nevýhodná, a tak při výběru vždy volte druhou možnost, než je DCC.
Revolut – moderní řešení pro cestovatele
Skvělým řešením pro všechny, kdo alespoň občas cestují za hranice a chtějí se vyhnout zbytečným poplatkům a nevýhodným kurzům, je účet u banky Revolut. Jedná se o mobilní aplikaci, která umožňuje spravovat finance a bezplatně vést účet v desítkách světových měn, včetně kryptoměn. Pokud si založíte účet u Revolut, dostanete k němu poštou i debetní kartu. Obrovskou výhodou Revolutu je, že jsou jeho kurzy blízko tomu středovému (tedy nejvýhodnějšímu), a to buď se žádnou anebo minimální marží.
Jak s Revolut kartou ušetřit při výběru hotovosti v zahraničí?
- Se založením účtu získáte bankovní účet v korunách. V mobilní aplikaci Revolut si ovšem snadno vytvoříte také účet v cizí měně, například v eurech, amerických dolarech, nebo třeba maďarských forintech a polských zlotých.
- Díky účtu v místní měně se vyhnete výše uvedené dynamické konverzi, která je zpravidla nevýhodná. Při placení kartou Revolut či výběru z bankomatu se vám tedy bude automaticky strhávat cizí měna (nebude probíhat nevýhodný přepočet na koruny). Pokud tedy účet v restauraci v Chorvatsku zaplatíte kartou Revolut propojenou s účtem v eurech, strhnou se vám eura, což je pro vás výhodnější.
Účet u Revolut si můžete snadno založit virtuálně a bude vás stát pouze poplatky za výrobu karty a její doručení (celkem cca 300 Kč). Vedení základního účtu je pak zcela zdarma. Těm, kdo cestují často, se pak vyplatí některý z prémiových účtů, v rámci kterého získáte například kvalitní cestovní pojištění, bezplatné vstupy do letištních salonků a další služby.
Ať už jedete do jakékoliv evropské země, bude se vám hodit hotovost v místní měně. V tomto článku jsme se zaměřili na to, jak co nejvýhodněji vyměnit peníze před či během dovolené v zahraničí. Nejjednodušší je situace s eurem, ovšem nakoupit můžete i maďarské forinty či polské zloté. Moderní řešení představuje banka Revolut, kde si na pár kliknutí založíte účet v eurech, forintech či zlotých. Revolut nabízí velmi výhodné kurzy, a tak budete mít jistotu, že za platby i výběry v zahraničí nebudete platit nic navíc.