Diokleciánův palác ve Splitu

Jednou z nejlépe dochovaných památek římské architektury na světě je Diokleciánův palác v chorvatském Splitu. Není proto divu, že je palác společně s okolním starým městem součástí Seznamu památek UNESCO. V praxi se jedná o velkou pevnost obklopenou zdmi a věžemi. Stavbu nechal na počátku 4. století našeho letopočtu vybudovat římský císař Diokleciánus, který ji zamýšlel jako své sídlo po abdikaci.

Palác byl postaven jednak jako vojenská pevnost a zároveň také jako přepychové sídlo s výrazně orientálními prvky. Není známo, podle jaké architektonické myšlenky byla stavba vybudována a kdo jsou její architekti. Unikátem jsou například rozsáhlé sklepní prostory, které jsou považované za vůbec největší v rámci všech dochovaných římských staveb. Diokleciánův palác se těší velmi dobrému stavu, dodnes můžeme obdivovat původní uspořádání jednotlivých místností včetně Jupiterova chrámu.

Po smrti císaře se v paláci začali usazovat místní obyvatelé a v průběhu staletí palác prolnul s městem. Dnes je tak Diokleciánův palác srdcem Splitu s cca 280 obytnými domy, ve kterých žijí místní obyvatelé. Komplex prochází neustálou rekonstrukcí, prostory jsou využívány ke galerijní činnosti, koncertům a dalším kulturním akcím.

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách: Střední Dalmácie, Dalmácie

Tipy na výlet v okolí

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet