Objevte to NEJ z Chorvatska a získejte inspiraci pro příští dovolenou na Jadranu!

Oblíbené 0

Zatím nemáte žádné oblíbené nabídky.

  • K nabídkám se můžete kdykoliv vrátit
  • Oblíbené nabídky na jednom místě
  • Upozornění na změny v nabídkách

Diokleciánův palác ve Splitu

Jednou z nejlépe dochovaných památek římské architektury na světě je Diokleciánův palác v chorvatském Splitu. Není proto divu, že je palác společně s okolním starým městem součástí Seznamu památek UNESCO. V praxi se jedná o velkou pevnost obklopenou zdmi a věžemi. Stavbu nechal na počátku 4. století našeho letopočtu vybudovat římský císař Diokleciánus, který ji zamýšlel jako své sídlo po abdikaci.

Palác byl postaven jednak jako vojenská pevnost a zároveň také jako přepychové sídlo s výrazně orientálními prvky. Není známo, podle jaké architektonické myšlenky byla stavba vybudována a kdo jsou její architekti. Unikátem jsou například rozsáhlé sklepní prostory, které jsou považované za vůbec největší v rámci všech dochovaných římských staveb. Diokleciánův palác se těší velmi dobrému stavu, dodnes můžeme obdivovat původní uspořádání jednotlivých místností včetně Jupiterova chrámu.

Po smrti císaře se v paláci začali usazovat místní obyvatelé a v průběhu staletí palác prolnul s městem. Dnes je tak Diokleciánův palác srdcem Splitu s cca 280 obytnými domy, ve kterých žijí místní obyvatelé. Komplex prochází neustálou rekonstrukcí, prostory jsou využívány ke galerijní činnosti, koncertům a dalším kulturním akcím.

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách:  Střední Dalmácie, Dalmácie

Pobyty v okolí

Další pobyty

Tipy na výlet v okolí