Ostrov Šolta

Ačkoliv je ostrov Šolta díky svému přírodnímu bohatství nesporně jedním z nejkrásnějších ostrovů chorvatského Jadranu, rozhodně nepatří k nejnavštěvovanějším. V posledních letech se Šolta stala oblíbeným cílem výletníků na jachtách, kteří si zamilovali malebné zátoky, klidnou a příjemnou atmosféru přímořských osad i rostoucí gastronomickou nabídku. Trajektem se lze na Šoltu doplavit zhruba za hodinu. Od pevniny odděluje ostrov Splitský průliv, od ostrova Brač pak úzká Splitská úžina. I proto se přímo nabízí během pobytu na Šoltě navštívit Brač nebo další nedaleký ostrov Hvar.

Ostrov byl obývaný už Ilyry a v době římského impéria zastával důležitou funkci křižovatky mořských cest. Z doby Římanů se zachovalo poměrně velké množství památek. Jedná se především o zbytky římských venkovských usedlostí a mozaik. Středověké pamětihodnosti si můžete prohlédnout především v Nečujamu, na grohotském polji a v lokalitě Sveti Mihovil. Vesnice ve vnitrozemí ostrova jsou pozoruhodné svou rázovitou lidovou architekturou se starými venkovskými staveními a jejich typickými dvory. Například v obci Grohote jsou i dnes k vidění opevněná selská stavení.

Dnes bohatství ostrova představuje hlavně nedotčená příroda. V severní části ostrova se nacházejí půvabné zálivy a letoviska Nečujam a Rogač. Křišťálové čisté moře a upravené pláže dělají ze Šolty ideální destinaci pro strávení dokonalé letní dovolené.

Nejhezčí pláže naleznete v malých zátokách na jihu ostrova. Jedná se o oblázkové pláže Grabova, Trvana, Stračinska a Livka. Příjemné oblázkové pláže v menších zátokách se nacházejí i v okolí obce Maslinica a u osady Gornja Krušica.

Zobrazit mapu

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet