Inspirujte se v Travelpedii
Kam se vydat na výlet? Vybírejte z více než 1500 zajímavých míst, které stojí za to navštívit.
Ostrov Pag je jedním z nejvyhledávanějších turistických oblastí Chorvatska. A není se čemu divit – své návštěvníky láká na průzračné moře plné života, romantické pláže, atrakce a sportovní vyžití pro děti i dospělé a v neposlední řadě také na vynikající gastronomii.
Tento velice slunný ostrov (slunce zde svítí 280 dní v roce) je jedním z mála míst na Jadranu, které kromě tradičních oblázkových nabízí i krásné písečné pláže. Jemný písek najdete na plážích v letoviscích Stará Novalja, Potočnica a Povljana (její východní část). V severovýchodní části ostrova se v zátoce Zrće nachází stejnojmenná oblázková pláž, která je světově známým místem noční zábavy.
Díky bohatému podmořskému životu patří k oblíbeným aktivitám na Pagu šnorchlování a potápění. Vidět můžete kraby, ježovky, mořské sasanky i červené hvězdice. Dovolenou na Pagu si dále můžete zpestřit třeba prohlídkou staletých olivovníků u vesnice Lun, návštěvou výrobny a prodejny vyhlášeného pažského sýru v Kolanu nebo výletem do historického města Pag.
Populární jsou také lodní výlety na okolní ostrovy. Z letoviska Mandre vyplouvají lodě na ostrovy Olib a Silba. Součástí je i oběd a zastávky na koupání. Dále je možné se z Mandre vydat na kratší půldenní výlet na ostrůvky Maun a Škrda.
Kornati je název pro skupinu 147 ostrovů a útesů různých tvarů a velikostí v jižní části Severní Dalmácie. Celé souostroví nese název podle největšího ostrova, kterým je Kornat. Většina, konkrétně 89 z Kornatských ostrovů, je součástí Národního parku Kornati. Území na ostrovech je poměrně nehostinné. Jedná se v podstatě o vápencová skaliska bez zdrojů sladkovodních pramenů.
Právě díky své neobyvatelnosti si zdejší jedinečná příroda stále uchovala svůj původní ráz. Povrch ostrovů je většinou holý. Ojedinělý porost tvoří převážně šalvěj a další byliny. Kornati jsou oblíbené především mezi jachtaři a výletníky na lodích. Slunný labyrint moře a ostrovů v kombinaci s nedotčenou přírodou jsou zkrátka nezapomenutelné. V kontrastu s nehostinností ostrovů je mořský život naopak velmi bohatý. Zdejší vody jsou plné ryb, hlavonožců a dalších vodních živočichů.
Na některých ostrovech lze spatřit pozůstatky římských sídel. Například v mělkém průlivu Mala Proversa mezi ostrovy Dugi otok a Katina jsou ve vodě dobře viditelné trosky veliké římské stavby z 1. století našeho letopočtu, která době Římanů stávala na pevnině.
Vstup do parku je přísně kontrolován a odvíjí se od měsíce návštěvy, velikosti lodě a počtu dní.
Informace o cenách vstupného naleznete zde.