Baťův mrakodrap - Jednadvacítka

Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap je správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka. Jde o jednu z prvních výškových staveb v Evropě. Stavba je malým technologickým zázrakem a dokladem progresivity Baťů ve Zlíně. V budově sloužila potrubní pošta a už v první polovině 20. století zde byly četné podlahové zásuvky elektrického proudu a telefonu. Technickým unikátem je pojízdná kancelář J. A. Bati o rozměrech 6 x 6 metrů s klimatizací a s umyvadlem. Do kanceláře můžete při návštěvě budovy nahlédnout, nachází se v přízemí.

Na vyhlídkové terase v posledním patře se vám naskytne krásný výhled na město. Vyzkoušet můžete také dalekohledy, které jsou typově stejné jako na amerických mrakodrapech. Vstup na terasu je zdarma.

Moderní a pokrokové pojetí stavby prokázalo v průběhu let vysokou užitnou i estetickou hodnotu a variabilitu využití. Budova získala společně s celým průmyslovým areálem bývalých Baťových závodů ocenění Stavba století. Toto vrcholné Karfíkovo dílo je dnes národní kulturní památkou období funkcionalismu.

Otevírací doba:

  • denně od 10:00 do 21:00 hodin

Vstupné:

  • 35 Kč

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách: Severní Morava

Pobyty v okolí

Další pobyty

Chaty a chalupy v okolí

Tipy na výlet v okolí

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet