Nejlepší víno ochutnáte na jižní Moravě
Největším lákadlem jižní Moravy je pro mnoho lidí znamenité moravské víno. Platí ale, že až při návštěvě malých vinařských vesniček zjistíte, kolik bohatých tradic předávaných z generace na generaci je s pěstováním a lisováním vína spojeno. Seznámíte se s nimi například během procházek mezi nekonečnými vinohrady zalitými sluncem. Procházení vám nejednou zpříjemní vyhlídky. K těm nejoblíbenějším rozhodně patří moderní Stezka nad vinohrady, která se nad vinicemi tyčí u obce Kobylí. Rozhledna ve tvaru kruhové rampy symbolizuje životní cyklus přírody. Díky svému důmyslnému řešení je bezbariérová, a tak si výstup na ni mohou dopřát i návštěvníci s omezenými možnostmi pohybu nebo rodiny s kočárky. Odměnou za výstup je panoramatický výhled na všechny světové strany – uvidíte odtud na Pálavu a při dobrém počasí až na rakouské Alpy.
Pokud chcete místní kulturu plnou nazdobených krojů a pohostinnosti poznat nejlépe, musíte navštívit pověstné vinné sklípky. Nechte se pozvat třeba do některého sklípku s ozdobným vchodem. Ten nejznámější najdete v obci Plže jen 7 kilometrů od Skalice. Stojí zde dohromady 80 sklípků, jejichž vznik se datuje až do 15. století. Fotografie bílých sklípků s modrými základy zasazenými do kopců již obletěly doslova celý svět. Právě kvůli nim se do obce každoročně sjíždějí turisté s cílem ochutnat to nejlepší, co místní sklepy nabízejí. Vinařské turistice se stejně tak daří v Šatově, kde najdete unikátní Malovaný sklep zdobený plastickými malbami Maxmilliana Appeltauera i ročníková vína stará desítky let. Zastavit se zde můžete na řízenou degustaci, při které ochutnáte znamenitá vína jako Veltínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon a mnohá další. Jedinečný zážitek si odnesete také ze sklípků v obci Vrbice, které svým vzhledem překvapily nejednoho návštěvníka. Mnohým totiž sklípky vyhloubené do pískovcových kopců připomínají obydlí hobitů známých z knih J. R. R. Tolkiena. Jsou zajímavé také tím, že jsou zasazeny do hloubky až 7 poschodí nad sebou. Upoutají vás také kamenné vchody s gotickými oblouky a samozřejmě zvláště lahodné víno.
Ideální čas na pobyt na jižní Moravě je rozhodně během léta a na podzim. V tomto období se tu totiž konají každý týden oslavy a akce spojené s kulturou vína, jako jsou například vinobraní, dny otevřených sklepů, ochutnávky burčáku či soutěže a slavnosti vína. Nezmeškejte tak tyto skvělé příležitosti a vychutnejte si to nejlepší z moravských vinic za zvuku cimbálovky a zpěvu šohajů v bohatě zdobených naškrobených krojích.
Pokud nepatříte mezi milovníky vína, vydejte se do obce Hustopeče, které jsou oblíbeným místem romantických procházek v sadech mandloní. Ochutnáte zde také proslulou hustopečskou mandlovici. Poté se vydejte za město až k ranči Valkýra s koni, kozami, lamami a dokonce i klokany. Pokračujte dál, dokud nenarazíte na unikátní Mandloňovou naučnou stezku. Ta vás přivede až k rozhledně, ze které uvidíte rozlehlé sady jako na dlani. Za nejkrásnějším výhledem na bílé a růžové květy se do Hustopečí vydejte na přelomu března a dubna. Chuť lahodné mandlovice si však můžete vychutnávat po celý rok. Aktuálním hitem je v Hustopečích mandlové pivo, které si také nenechte utéct. Nikde jinde na světě ho totiž nekoupíte!
Jižní Morava – ráj pro kola i koloběžky
Abyste toho z krás jižní Moravy stihli co nejvíc, doporučujeme vám překonávat vzdálenosti mezi jednotlivými místy na kole či koloběžce. Místní rovinatá krajina je k tomu jako stvořená. Mnoho cyklotras a turistických stezek je navíc lemováno kilometry malebných vinic a sadů a nabízí nádherné výhledy do širokého okolí. Že jste výlet na koloběžce ještě nikdy neabsolvovali? Na jižní Moravě je k tomu ideální příležitost! Koloběžku si snadno obstaráte v některé z mnoha půjčoven. Vydejte se na ní třeba na výlet po Znovínském koloběžkovém okruhu vedoucím ze Znojma podél řeky Dyje až k Louckému klášteru a zpět. Nenáročnou trasu o délce 3,5 až 4,5 kilometru zvládnou i děti. Na asfaltové cestě s minimem automobilového provozu budete míjet nejvýznamnější znojemské památky jako radniční věž, kostel sv. Mikuláše či rotundu sv. Kateřiny. Pokračovat budete okolo Znojemské přehrady a dál ke Kraví hoře, která je vstupní branou do Národního parku Podyjí. Poté se vám naskytne pohled na nejvyšší železniční most na jižní Moravě (48,2 m). Cíl výletu, Loucký klášter, je známý jako znojemské centrum vína. Jeho okolí je doslova poseté vinicemi a podzemí zase plné vinných sklípků s tekutými poklady, které můžete vidět během prohlídky. Za návštěvu stojí také Bednářské a vinařské muzeum Znojmo, kde víno i ochutnáte.
Perfektní výlet po jižní Moravě zažijete také na kole. Stačí si vybrat některou z mnoha cyklistických tras. Za jednu z těch nejzajímavějších jsou považovány Lichtnštejnské cesty, které vás provedou regionem kdysi patřícím rodu Lichtnštejnů. Stačí následovat značky doplněné lichtnštejnským erbem a okruh o celkové délce 90 km vás povede okolo památek spojených s tímto významným šlechtickým rodem. Při šlapání do pedálů si tak vychutnáte pohled na krásné a upravené zahrady, minaret, umělou zříceninu středověkého Janova hradu či malebnou kolonádu. Nemůžete minout ani jednu z nejvýznamnějších pamětihodností jižní Moravy: pohádkové zámky Lednice a Valtice.