Slovenské národní parky vás uchvátí divokou přírodou, majestátními vrcholy či průzračnými plesy. Ať už patříte mezi vyznavače náročné vysokohorské turistiky, nebo dáváte přednost lehčím výletům s rodinou, na Slovensku si užijete aktivní dovolenou přesně podle vašich představ.
1. Národní park Malá Fatra
Nejzápadněji položený slovenský národní park vás okouzlí množstvím pozoruhodných soutěsek, skalních roklin, turisticky atraktivní hřebenovkou i bohatou faunou a flórou. Projít ho můžete křížem krážem po více než 150 km značených turistických tras a naučných chodníků, které vás dovedou přes hustě zalesněné území parku na vrcholy hor Malý a Veľký Rozsutec, Stoh nebo Chleb. Jestliže ale toužíte po pořádném výšlapu, vydejte se na nejvyšší vrch Malé Fatry – Veľký Kriváň, který měří úctyhodných 1 709 m. Cestou se nezapomeňte kochat krásou více než 1 100 druhů rostlin, z nichž jsou 4 endemické a 67 je kriticky ohrožených. Při troše štěstí narazíte v houští i na vzácné živočichy, jako je rys ostrovid, vlk obecný, tetřev hlušec a výr velký. Pozor však, abyste nevyrušili medvěda hnědého, který v Malé Fatře žije. K oblíbeným cílům turistů patří v čtvrtém nejstarším národním parku Slovenska i Šútovský vodopád s výškou 38 m, soutěska Jánošíkovy diery, rozhledna Terchovské srdce nebo nedaleký hrad Strečno.
- Národní park Malá Fatra je možné navštívit kdykoliv, s výjimkou období sezónní uzávěrky trvající každoročně od 1. března do 15. června.
2. Národní park Veľká Fatra
Území Národního parku Veľká Fatra je zajímavé rozmanitým a hlavně výrazně členitým povrchem. Bohatá síť turistických chodníčků vás tu provede okolo mokřadů, přes listnaté lesy i pásy kosodřeviny, rozsáhlé hole a pastviny, které kdysi spásl dobytek, ku krasovým jevům jako jsou skalní stěny či jehly, až k významným pohořím. Tím nejvyšším je vrch Ostredok, který ční do nadmořské výšky až 1 595,5 m n.m. Během výletu rozhodně nevynechte ani Harmaneckou jeskyni, která je jako jediná zpřístupněná ze zde přítomných více než 531 jeskyní. Vydejte se například na méně náročnou túru po naučném chodníku hřebenem Veľké Fatry s délkou 11 km. Na zdatné turisty tady čeká lahůdka v podobě přechodu Veľkofatranskou magistrálou, která měří až 49 km. Cestou si všímejte vzácných rostlin jako např. plesnivce alpského, prvosenky lysé, koniklece slovenského a mnoho dalších. Za zastávku rozhodně stojí i pohled na místní endemit, cyklamén fatranský, který roste jedině na Veľké Fatře a západní části Nízkých Tater. Národní park je obzvlášť známý jako největší naleziště původního výskytu jehličnatého tisu červeného v Evropě. Ze živočichů zde můžete vidět vzácného tetřeva hlušce a tetřívka obecného, ze šelem taktéž vlka obecného či kočku divokou. Nadšence historie zaujme místní skanzen Vlkolínec, který je zapsaný na Seznam UNESCO. Milovníky zimních sportů zase zlákají nedaleká lyžařská střediska Donovaly, Malinné nebo bohatá síť běžkařských tratí.
3. Národní park Muráňská planina
Slovenské rudohoří na rozhraní středního a východního Slovenska v sobě skrývá nespoutanou a turisty často přehlíženou krásu Národního parku Muráňská planina. Během výletu budete procházet turistickými chodníky, které jsou lemované závrty, škrapami, kaňony i skalními věžemi a okny. Narazit můžete i na více než 300 jeskyň a 15 propastí. A kam směřovat své kroky? Turisti zde nejraději míří za výstupem na vrch Fabova hoľa (1 438,8 m n. m.) nebo za návštěvou třetího nejvýše položeného hradu na Slovensku – zříceninou Muráňského hradu, která se tyčí až do výšky 935 m n. m. Hrad je silně spjatý se svou nejznámější obyvatelkou Marií Széchyovou, kterou pro její krásu nazývali Muráňská venuše. Dnes už z impozantního hradu zůstaly jen ruiny se zachovanou vstupní bránou s věží. Pokochat se z něj ale můžete nádherným výhledem na národní park a jeho široké okolí. Při pohledu na rozlehlé pláně možná uvidíte stáda pasoucích se koní. Nebojte se, zrak vás neklame. Na Muráňské planině se už desítky let chová jedinečné plemeno polodivokých koní s názvem Norik muráňského typu. Moc zde ale nechtějte potkat vzácné vlky, medvědy či rysy ostrovidy. Na své si přijdou i nadšenci botaniky, ti zde mohou obdivovat vzácný lýkovec slovenský, endemit a třetihorní relikt Muráňské planiny. Roste tu také nejníže položená kosodřevina na Slovensku (vidět ji můžete už ve výšce 750 m n.m.). Túru po Muráňské planině příjemně završte v Muráni, kde se dodnes pečou tradiční muráňské buchty. Jen těžko se dá vybrat, jestli jsou chutnější ty s džemovou, nebo tvarohovou náplní.
4. Národní park Nízké Tatry
Celkové území rozléhající se na 728 km² a ochranné pásmo na 1 102 km² dělá z Národního parku Nízké Tatry největší národní park Slovenska. I zde se nachází nespočet krásných míst, u nichž si nebudete umět vybrat, kam se vydat dříve. Park milují turisté pro nejkrásnější hřebenovky na Slovensku. Vydejte se například na přechod mezi nejvyššími vrchy v Nízkých Tatrách – mezi Chopkem a Ďumbierem, které dosahují výšky nad 2 000 m n. m. Z více než 840 km značených tras a 15 naučných chodníků si zde vyberou i méně zdatní turisté. Trasy vedoucí přes dlouhé doliny, hluboké kaňony i travnaté hole a kamenné vrchy vás zavedou například do krásné Demänovské doliny, na Kráľovu hoľu či k známému komplexu Demänovských jeskyň, kde můžete navštívit veřejnosti přístupnou Demänovskou ledovou jeskyni, Demänovskou jeskyni svobody i neméně krásnou Jeskyni mrtvých netopýrů a Stanišovskou jeskyni. Během vysokohorské turistiky vám společnost budou dělat kamzíci či svišti, pozor si ale dejte na zde žijící vlky, rysy a medvědy. V zimě si sem nezapomeňte vzít lyže a běžky – čeká tu na vás nejznámější lyžařské středisko na Slovensku Jasná Nízké Tatry, Donovaly, Tále a početné stopy pro bežkaře.
Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, abyste měli nejkrásnější národní parky Slovenska skutečně blízko.