Maďarsko toho nabízí opravdu mnoho - termální lázně, pikantní chutnou kuchyni, lahodná vína, ale také zajímavé památky. Vydejte se s námi do Maďarska i vy!
Země léčivých lázní
Lázně si užijete v honosných budovách velkoměsta, v podzemních jeskyních i v největším termálním jezeře světa. Maďarsko je rovinatá země se slabou zemskou kůrou, a tak tu na povrch vyvěrá mnoho pramenů, jejich počet se odhaduje na 1 300. O počátky lázeňství se zasloužili Římané, pod nadvládou Turků získaly místní lázně orientální nádech a úspěch slaví dodnes.
Více se o maďarských lázních dozvíte v našem článku 6 nejlepších maďarských lázní, které musíte navštívit, anebo se rovnou podívejte na výběr našich lázeňských pobytů v Maďarsku.
Masitá, pikantní kuchyně
Když se řekne Maďarsko, jistě se vám vybaví guláš. Víte ale, že ten pravý guláš vypadá spíše jako naše gulášová polévka? Našemu pojetí guláše se více blíží hustší pokrm zvaný perkelt. V maďarské kuchyni se hojně využívá různých druhů masa od hovězího přes telecí až po rybí a nepostradatelným kořením je červená paprika, kterou si Maďaři dokonce dávají na stůl spolu se solničkou a pepřenkou.
Od roku 1997 trvá tradice Festivalu čabajské klobásy. Tu pravou čabajku ochutnáte vždy v říjnu ve městě Békéscsaba, budete svědky závodů v plnění klobás i soutěže o nejlepší a nejkrásnější čabajku. Informace o aktuálním ročníku zde.
O dalších dobrotách, na které se vám budou sbíhat sliny, i pro nás netradičních chutích v maďarské kuchyni jsme už psali v gastronomickém bedekeru.
Víno jako chráněné kulturní dědictví
Kromě lázní je synonymem Maďarska také víno. Aby ne, když se v zemi nachází 22 vinařských regionů a zdejší klima vinicím přeje. Králem vína a vínem králů je od dob Ludvíka XIV. proslulé tokajské připravované z medově sladkých hroznů z pozdního vinobraní. Na úrodných svazích v okolí měst Eger, Szekszárd a Pécs pro změnu pěstují a stáčí lahodná červená vína, o Býčí krvi jste jistě už slyšeli. Nejznámější bílá vína pochází z kopcovité oblasti kolem Balatonu.
Maďarsko má osm památek UNESCO. Vinařská kulturní krajina v oblasti Tokaje je jednou z nich. Roku 1737 byla prohlášena za první uzavřenou vinařskou oblast na světě a výroba vína zde probíhá dle přísných pravidel už po tři staletí.