Budapešti se přezdívá „perla Dunaje“ a mezi evropskými městy se jedná o skutečný klenot. Maďarská metropole oficiálně vznikla v roce 1873 spojením tří měst: Buda (na pravém břehu řeky Dunaj s Budínským hradem), Pešť (na levém břehu, největší část města) a Óbuda (severní část). Věřte, že toto osobité město uchvátí doslova všechny vaše smysly. Čekají zde na vás jedinečné pamětihodnosti upomínající na zlatou éru Rakouska-Uherska včetně památek UNESCO. Najdete zde také vyhlášené termální lázně, ve kterých si užijete dokonalý relax i vodní radovánky. V bohatých sbírkách budapešťských muzeí a galerií si můžete prohlédnout spoustu zajímavých expozic i vzácných děl. A samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit, že dostatečným důvodem k návštěvě Budapešti je místní kuchyně, která uspokojí i ty nejmlsnější jazýčky a nejlépe si ji vychutnáte se sklenkou znamenitého lokálního vína. Seznam toho, co vidět a zažít v maďarském hlavním městě, je opravdu dlouhý. Vybrali jsme proto pro vás ta nejlepší místa v Budapešti, která stojí za návštěvu třeba během prodlouženého víkendu. V našem výčtu najdete světoznámé památky, slavné termály, nejzajímavější muzea a nechybí ani tipy, co ochutnat.
Odpočiňte si ve vyhlášených lázních
Ne nadarmo je další přízvisko Budapešti „Lázně Evropy“. Věděli jste, že hlavní město Maďarska leží na 125 termálních pramenech? Po dni stráveném pobíháním po památkách vám tak třeba přijde vhod ozdravný odpočinek v teplé termální vodě.
Beze sporu nejznámějšími termály v Budapešti jsou lázně Széchenyi (Széchenyi fürdő) ležící v samotném centru města v nádherném městském parku Városliget. Areál vybudovaný v roce 1913 v secesním stylu dodnes patří mezi největší lázeňské komplexy Evropy. Zajímavostí je jeho dispozice, která podle mravů v době stavby areál rozdělila na dámskou a pánskou část. Toto rozdělení je i dnes znatelné podle zrcadlového rozmístění bazénů. Odpočinete si ve třech venkovních a patnácti vnitřích bazénech s léčivou termální vodou. Kromě toho se zde můžete prohřát ve finských a parních saunách, případně využít mnoha špičkových lázeňských služeb.
Druhými nejznámějšími lázněmi v Budapešti jsou Gellértovy (Gellért fürdő). Vybudovány byly mezi lety 1912 až 1918 v secesním art nouveau stylu a dnes jsou součástí stejnojmenného luxusního hotelu. Gellértovy lázně nabízí svým návstěvníkům 13 bazénů s termální vodou, bazén s vlnobitím, vířivky a sauny. Relax v obklopení překrásné architektury s mozaikami, vitrážovými okny, sochami a sloupy rozhodně stojí za to!
Na západním břehu Dunaje v oblasti jižního cípu Margaretina ostrova se nachází lázně Lukács (Lukács fürdő). Ačkoliv termály v dnešní podobě zde byly vybudovány až ve 2. polovině 19. století, léčivých účinků vody zde využívali již ve 12. století Maltézští rytíři, kteří zde postavili klášter. Kromě tří termálních bazénů, v nichž se teplota pohybuje od 32 do 40 stupňů Celsia, zde najdete venkovní bazén, saunu, parní lázeň, solnou jeskyni a Kneippovo jezírko.
Navštivte zajímavá muzea
Budapešť je stejně jako jiné evropské metropole na muzea a galerie velmi bohatá. Celkově si zde můžete nejrůznější stálé i dočasné expozice prohlédnout na více než stovce míst. Široké je rovněž tematické zaměření zdejších kulturních institucí, a tak zde kromě tradičních muzeí věnovaných historii a umění najdete například muzeum piva, metra nebo textilu.
Pokud patříte mezi fanoušky historie a chcete se seznámit s dějinami Maďarska, pak vám doporučujeme navštívit Maďarské národním muzeum (Magyar Nemzeti Múzeum). Nachází se v srdci metropole a sídlí v reprezentativní neoklasicistní budově obklopené nádhernou zahradou. Muzeum se pyšní sbírkou čítající několik milionů položek, včetně uměleckých děl, sbírek a archeologických nálezů. Expozice vypráví dějiny maďarského národa a státu od období pravěku přes středověk až po současnost. Součástí výstav jsou i artefakty nevyčíslitelné hodnoty jako například korunovační plášť sv. Štěpána, zakladatele uherského státu. K vidění je zde také tzv. Seusův poklad, tedy skutečně nedocenitelná sbírka zdobeného stříbrného nádobí a příborů pocházející z doby pozdní římské říše.
Za uměním se vyjdete do Maďarské národní galerie (Magyar Nemzeti Galéria) sídlící přímo v prostorách Budínského hradu v budovách s označením A až D. Najdete zde výhradně díla umělců původem z Maďarska. Práce zahraničních umělců jsou k vidění ve sbírkách Muzea krásného umění (Szépművészeti Múzeum) na Náměstí hrdinů. Kolekce Maďarské národní galerie čítají více než 100 tisíc exponátů různých uměleckých forem: obrazy, sochy, fotografie a další. Mezi zdejší skvosty patří například dřevěné gotické oltáře a sochy, gotické obrazy, renesanční lapidárium či habsburská krypta.
K nejnovějším kulturním institucím v Budapešti patří Dům teroru (Terror háza), který byl otevřen v roce 2002. Neorenesanční budova muzea stojí v centru města na Andrássyho třídě s popisným číslem 60 a toto umístění je velmi symbolické. Právě tento dům byl kdysi sídlem maďarských fašistů (Strany šípových křížů) a poté se stal hlavním štábem komunistické tajné policie ÁHV (tajné policie Maďarské lidové republiky). Obě tyto temné doby dnes Dům teroru návštěvníkům představuje a to zcela bez servítek, syrově a drsně. Tedy tak, jak obě epochy doopravdy vypadaly. Ocitnete se zde ve výslechové místnosti, projdete se kolem šibenic a pojedete vlakem do gulagu na Sibiři. Expozice se skládá ze svědectví pamětníků a autentických fotodokumentací. Dům teroru je jednak muzeum představující moderními prostředky nedávnou tragickou minulost Maďarska a současně představuje památník věnovaný všem obětem nacistického i komunistického režimu.