Zřícenina barokního kostela Panny Marie

Nedaleko obce Zdoňov na Broumovsku se na vrchu zvaném Svatý kopeček ve vzrostlém lese nachází rozsáhlá zřícenina barokního kostela Panny Marie. Jednolodní kostel byl postaven na místě původní dřevěné kaple v roce 1667. O pouhých 100 let později, během josefínských reforem, byl kostel zrušen. Poté několik let sloužil jako sýpka a postupně chátral. Jeho vybavení bylo rozprodáno v dražbě. V roce 1870 byla sejmuta střecha, protože hrozilo její zřícení. Dnes uprostřed lesa stojí už jen obvodové zdivo někdejšího barokního svatostánku. Kolem kostela se rozkládá hřbitov s poškozenými, většinou německými náhrobky.

Pokud vás lákají netradiční a tajemné výletní cíle, je tento zbořený kostel to pravé místo pro vás. Ačkoliv ke kostelu nevedou žádné značené cesty, přístup je poměrně snadný. Nejdříve dojděte po žluté značce ke Křížovému vrchu, který nabízí zajímavou křížovou cestu po vrcholu skalních útvarů a dechberoucí výhled. Odtud je Svatý kopeček, na kterém kostel stával, jen pár minut chůze přes Hrnčířské údolí s kapličkou.

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách: Adršpach, Východní Čechy, Severní Čechy

Pobyty v okolí

Další pobyty

Chaty a chalupy v okolí

Tipy na výlet v okolí

Běžkování u Adršpašsko-teplických skal
Křížový vrch
Adršpašské skály
Adršpašské jezero Pískovna
Starostová a Starosta
Zámek Adršpach

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet