CHKO Blaník

Chráněná krajinná oblast Blaník je vůbec nejnavštěvovanější přírodní rezervace v Česku. Její nejznámější částí je pověstmi opředená hora Velký Blaník. Nachází se ve Středočeském kraji asi 10 kilometrů jižně od Vlašimi. Podle legendy spí v nitru kopce armáda blanických rytířů vedených svatým Václavem. Až bude Českým zemím nejhůř, rytíři se probudí, porazí nepřátele a v Čechách nastane opět klid a mír. Kromě přírodních krás je tato legenda jedním z důvodů, proč je Velký Blaník hojně navštěvován turisty. Pokud se po stopách rytířů vydáte, na vrcholu hory ve výšce 638 m n. m. se před vámi otevřou překrásné výhledy do podblanické krajiny. Nachází se zde dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky a také zbytky středověkého hrádku.

Po zdolání Velkého Blaníku byste neměli zapomenout ani na jeho menšího a méně něvštěvovaného souseda, Malý Braník. Ačkoli je oblast protkaná turistickými a naučnými stezkami, značená okružní trasa spojující oba kopce neexistuje. S mapou se ale tento výlet dá zvládnout i po neznačených cestách. Na vrcholu Malého Blaníku ve výšce 564 m n. m. stojí romantická zřícenina kaple sv. Máří Magdalény, v níž prý duch posledního poustevníka střeží ukrytý poklad. Kaple byla již od 15. století významným poutník místem, z jejícho středu vyrůstá památný smrk zvaný „Velký mnich“ s obvodem 321 cm a výškou 34 metrů.

Co dalšího můžete v CHKO Blaník vidět?

  • Louňovice pod Blaníkem s renesančním zámkem
  • Kondrac s románským kostelem sv. Bartoloměje
  • Veliš s malebným kostelem sv. Josefa
  • Libouň se známým kostelem sv. Václava
  • Roudný s geoparkem na místě bývalého zlatého dolu
  • Načeradec s expozicí o životě našich předků

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách: Střední Čechy

Pobyty v okolí

Další pobyty

Chaty a chalupy v okolí

Tipy na výlet v okolí

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet