Velikonoční trhy u nás i ve světě, aneb přivítejte příchod jara s tradicí

Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem, ale také obdobím lidových tradic, které souvisí s vítáním jara. Chcete-li si užít velikonoční atmosféru, vydejte se na některý z velikonočních trhů či jarmarků.
Velikonoční trhy u nás i ve světě, aneb přivítejte příchod jara s tradicí

Velikonoční trhy v Česku

Velikonoční trhy

Praha

Největší velikonoční trhy u nás se každoročně pořádají v Praze na Václavském náměstí, Staroměstském náměstí i náměstí Republiky, letos začínají 16.3. a končí 7.4. Jsou tak oblíbené, že je v roce 2015 zařadil americký deník USA Today na první místo.

Na trzích je připraven každodenní kulturní program, ukázky tradičních řemesel i zvyků a také spousta stánků, kde je možné nakoupit dekorace a další drobnosti. Nechybí ani vybrané kulinářské speciality, ochutnat můžete beránka, perníčky, ale i domácí sýry, halušky a další dobroty.


Brno

Velikonoční slavnosti probíhají na Náměstí Svobody v rozmezí 8.4. - 17.4. Samozřejmostí je program plný tance a zpěvu, vystoupí folklorní sbory i cimbálovka, nechybí také stánky - od tradičních pomlázek, velikonočních kraslic, přes keramiku až k proutěnému zboží. Ochuzeni nebudete ani o občerstvení a jak už se na jižní Moravu sluší a patří, tak ani o víno.


Plzeň

I náměstí v Plzni jednou za rok obklopí výzdoba z ručně pletených pomlázek zdobených pentlemi a malované kraslice. Kromě velikonoční nálady sebou trhy přinesou lidové tradice, ukázky řemesel a dobré jídlo i pití. Dejte si velikonoční nádivku, trdelník a na zapití třeba medovinu. Nechcete si to nechat ujít? Tak si naplánujte pobyt či výlet do Plzně v průběhu první poloviny dubna.


A další...

Které další velikonoční trhy v Česku stojí za návštěvu? Třeba lidově laděný jarmark v Uherském Hradišti, na něj se sjíždí okolo 150 řemeslníků. Velikonoční jarmarky se konají i v Olomouci - zavítejte na ten v ZOO či na Horním náměstí zvaný Olomoucké Velikonoce. Děti a milovníci cimbálové muziky si zase užijí Velikonoční slavnosti v Jablonci nad Nisou.


Velikonoční trhy na Slovensku

Velikonoční trhy

Bratislava

Bratislavu jednou za rok obklopí výzdoba z ručně pletených pomlázek zdobených stužkami a malovaných kraslic. Kromě velikonoční nálady s sebou trhy přinášejí lidové tradice, ukázky řemesel, workshop lidových tanců i vystoupení dětských souborů a samozřejmě také dobré jídlo a pití. Dejte si velikonoční nádivku, trdelník a na zapití třeba místní víno. Nechcete si to nechat ujít? Vydejte se na pobyt do Bratislavy během první poloviny dubna.


Púchov

Tradiční velikonoční jarmark plný řemeslných výrobků i typických pochoutek můžete navštívit také v Púchove 2. 4. 2022.


A další...

Které další velikonoční trhy na Slovensku stojí za návštěvu? Například lidově ladění jarmark v Březně.

Velikonoční jarmark s řemeslnými trhy se koná i v Dolním Kubíně.


Velikonoční trhy v Evropě

Velikonoční trhy

Vídeň

Umělecky zdobené kraslice, stylová výzdoba, vybrané lahůdky a k tomu hudební doprovod a tematický program, právě tak vypadají trhy ve Vídni. Vydejte se na romantické trhy před zámek Schönbrunn (2.4. - 19.4.), které se budou líbit vám i dětem, jsou pro ně totiž připraveny dílny, kde si vyrobí zajíčky z marcipánu i různé ozdoby. Vydat se můžete i na velikonoční trh Am Hof či na starobylé náměstí do centra města na Starovídeňské velikonoční trhy na Freyungu, oba se konají v termínu 1.4. - 18.4.


Krakov

Chcete vyrazit na výlet ve dvou a užít si nejen trhy, ale také romantiku? Zamiřte do polského Krakova a vydejte se na hlavní náměstí Rynek Główny, který se celoročně pyšní historickými domy, památkami a řadou architektonických skvostů. Na každém rohu je pak útulná kavárna, cukrárna a neminete ani zdobené kočáry tažené koňmi. Ve velikonočním období je tu navíc tématická výzdoba a spousta stánkařů, kteří nabízejí polské speciality, velikonoční ozdoby a dekorace a řadu dalších věcí.

Autor článku:

Nikol ChrástováNikol Chrástová
Aktualizováno: 23. 2. 2024

Články, které by vás mohly zajímat

Objevujte Česko s Travelkingem

Vybírejte z jedinečných a ověřených pobytů

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet