Beskydy jsou ideální destinací pro aktivní dovolenou v jakémkoliv ročním období. Jaké jsou hlavní důvody, proč se vydat právě do Beskyd?
Beskydy – ráj turistiky i cykloturistiky
Chráněná krajinná oblast Beskydy a její krásné okolí jsou přímo rájem turistů. Čeká zde na vás mnoho lákadel a tolik výletních tras, že si z nich ani nebudete moci vybrat. Kromě nejvyššího beskydského vrcholu – Lysé hory (1 323 m n. m.) zdolejte i její nižší sousedy. Co takhle třeba Bílá hora (557 m n. m.) dohlížející na kouzelné město Štramberk? Nejkrásnější cesta na vrchol vede po tzv. Sluneční stezce, která je zdobená znameními zvěrokruhu. Na vrcholu Bílé hory na vás čeká 43 metrů vysoká rozhledna ve tvaru připomínajícím spirálu DNA. Naskytne se vám nádherný výhled nejen na města Kopřivnice a Štramberk, ale uvidíte až na Ostravu a pohoří Beskyd i Jeseníků. Další skvělé panorama nabízí nedaleká Bezručova vyhlídka s památníkem postaveným na počest básníka Petra Bezruče, který se proslavil básněmi věnovanými tomuto regionu.
K nejoblíbenějším cílům výletů patří hora Radhošť (1 129 m n. m.) známá díky ikonické soše Radegasta a kapli sv. Cyrila a Metoděje. I zde se pokocháte fantastickými výhledy na Beskydy, Valaško i slovenskou Velkou a Malou Fatru. Po modré turistické značce můžete pokračovat ke slavným Pustevnám, odkud vás červená značka dovede až na horu Tanečnice (1 084 m n. m.) a dále na Čertův mlýn (1 206 m n. m). Zde narazíte na zajímavý přírodní úkaz zvaný Čertův stůl. Trasa po červené míří dále k přírodní památce Kněhyňská jeskyně. Za lehce adrenalinovým zážitkem se vydejte k Frenštátu pod Radhoštěm, kde se projdete po unikátním 85 m dlouhém skleněném chodníku. Ten je součástí naučné stezky Beskydské nebe, ke které patří i expozice Život v korunách stromů a provede vás po lávce nad roklinou potoku Vlčák. Vyzkoušet si můžete i chůzi po chodníčku pro bosé nohy s oblázky. A co konečně zdolat Lysou horu? Na ni vystoupáte pěšky z Ostravice či Visalají po červené, nebo po modré z Frýdlantu nad Ostravicí. Pokud dostatečně věříte své kondici, vyvezte se nahoru v sedle kola či na koloběžce po trase z Papežova. Na každé z uvedených tras si užijete dechberoucí výhledy na krásy Beskyd a celého Valašska.
Památky
Výlety po turistických trasách vám nejednou zpříjemní kulturní památky a okouzlující lidové stavby, kterých je v Beskydech nespočet. Hned ve vstupní bráně Beskyd, Rožnově pod Radhoštěm, objevíte malebný skanzen valašské vesnice. Valašské muzeum v přírodě je známé jako největší a nejstarší muzeum ve volné přírodě ve střední Evropě. Čeká zde na vás více než 100 dřevěných objektů typických pro tento region i ukázky lidových řemesel a tradičního způsobu života na Valašsku. Během prohlídky se seznámíte s množstvím dodnes funkčních technických staveb jako mlýn, pila a lidové domky. Projdete se také políčky či sady a společnost vám budou dělat domácí zvířata. Před výletem do Rožnova pod Radhoštěm vám doporučujeme prohlédnout si kalendář akcí, protože ve skanzenu se pravidelně konají zajímavé festivaly a kulturní události, které se vyplatí vidět.
Cestou ze skanzenu zamiřte na Karlův kopec vzdálený jen 400 m. Na jeho vrcholu vás přivítá nádherná Jurkovičova rozhledna, která už více než století okouzluje návštěvníky nejen svou krásou a precizním technickým vyhotovením, ale také úžasnými výhledy na centrum Rožnova, horu Radhošť i obce Hutisko-Solanec či Vigantice.
Pokud vás pohádkový styl staveb Dušana Jurkoviče uchvátil, zamiřte na 12 km vzdálené Pustevny ležící nedaleko hory Radhošť. Vrchol můžete zdolat po turistických trasách různé náročnosti, například pěšky po modré z Trojanovic nebo na kole po asfaltové trase z Rožnova. Pokud ale chcete ušetřit čas i energii, vyveze vás na vrchol lanovka. V jejím cíli si budete moci prohlédnout nejen moderní stanici s restaurací a obdivovanými výhledy do údolí, ale také slavné dřevěné stavby s názvem Pustevny. Navrhl je slovenský architekt Dušan Samuel Jurkovič a pojmenoval je libozvučně Libušín a Maměnka.
Chata Libušín, kterou v roce 2014 výrazně poškodil ničivý požár, prošla náročnou opravou a od léta 2020 je znovu přístupná veřejnosti. Objekt je nyní zrekonstruovaný do původní podoby, a tak si při návštěvě Pusteven můžete prohlédnout interiéry i exteriéry chaty přesně v takové podobě, jakou Jurkovič navrhl. Pozornost věnujte i všem propracovaným detailům, lustrům a nástěnným malbám, které vypadají opravdu jako z pohádky.
Zdobené dřevěné stavby ale rozhodně nejsou jediná lákadla. Po ochutnání lahodných bramborových knedlíků s uzeným masem a zelím s místním pivem Radegast se projděte k dřevěné zvonici. Poté pokračujte procházkou po panoramatické, 610 metrů dlouhé Stezce Valaška. Z dřevěného chodníku vedoucího korunami stromů ve výšce až 15 m uvidíte Beskydy jako na dlani. Pokud vám nechybí odvaha, vyjděte na visutý skleněný chodník sky walk nebo si můžete zaskákat na trampolíně ve výšce korun stromů. Pokud od Pusteven vykročíte směrem na Radhošť, narazíte v lesích na pohanského boha Radegasta, respektive na jeho sochu známou z pivních etiket. Poté dojdete až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje se sousouším těchto světců.