Objevte to NEJ z Chorvatska a získejte inspiraci pro příští dovolenou na Jadranu!

Oblíbené 0

Zatím nemáte žádné oblíbené nabídky.

  • K nabídkám se můžete kdykoliv vrátit
  • Oblíbené nabídky na jednom místě
  • Upozornění na změny v nabídkách

Objevte to NEJ z Polska: 6 NEJtajemnějších jeskyní, které vás vtáhnout do svých příběhů

Unikátní díla přírody, přepychová krápníková výzdoba a kostry dávných živočichů, pro které byly jeskynní chodby kdysi domovem. Tajemný svět jeskyní čeká, až ho prozkoumáte! Které polské jeskyně stojí za návštěvu?
Objevte to NEJ z Polska: 6 NEJtajemnějších jeskyní, které vás vtáhnout do svých příběhů

Fascinující krasové jevy daly vzniknout opravdu nádherným krápníkovým výzdobám, které se před slunečním světlem ukrývají hluboko v jeskyních. Nahlédněte pod pokličku času a žasněte nad útvary, které se vytvářely po miliony a miliony let. Kam se v Polsku vydat na průzkum podzemí?

1. Medvědí jeskyně – krápníky, kam se podíváš

Krápníkový palác, nebo šelmí doupě? Medvědí jeskyně je obojím! Nejkrásnější a nejhlubší polská jeskyně se nachází nedaleko hranic s Českem u obce Kletno v Kralickém Sněžníku. Třípatrový komplex tvoří asi 4 kilometry horizontálních chodeb propojených komíny. Podle nálezů medvědích koster tyto prostory dříve obývaly drsné šelmy.

Veřejnosti je dnes zpřístupněno asi 500 metrů překrásné podívané, za kterou se vypravíte spolu s průvodcem. Při svém průzkumu vápencové říše narazíte na bohatou krápníkovou výzdobu, mohutné sloupy, velké síně a průzračná jezírka. Projdete skrze Netopýří síňku a Síni lva jeskynního, odkud se dále dostanete do Labyrintu. Na závěr vás čeká největší lákadlo – Palácový sál se sintrovými jezírky.

Náš TIP: Pro velký zájem turistů se vyplatí rezervovat si lístky s předstihem online.

Vyberte si ubytování v Polsku a objevte ukrytý podzemní svět i spoustu dalších přírodních krás.

2. Jeskyně Ráj – snová podívaná a cesta do pravěku

Jeskyně Ráj nezískala svůj poetický název jen tak náhodou, patří totiž mezi nejkrásnější krasové jeskyně v Polsku. Ještě před vstupem na 180metrovou trasu si prohlédnete zajímavou prehistorickou expozici, kde se dozvíte zajímavosti o krasových jevech, pravěkých lidech a zvířatech, která v dutině hledala úkryt před lovci.

Z muzea se vydáte skrze umělý tunel až do samotné jeskyně, kde začíná velkolepé představení se stalaktity a stalagmity v hlavní roli. Nádherné krápníkové dekorace jsou osvícené, a tak máte šanci toto jedinečné dílo přírody staré 360 milionů let prozkoumat opravdu důkladně. Po skončení prohlídky můžete své dojmy probrat v kavárně u východu.

Vyberte si ubytování v Polsku a objevte ukrytý podzemní svět i spoustu dalších přírodních krás.

3. Dračí sluj – doupě legendární krakovské saně

Působivé jeskyně se nenacházejí pouze v lesích, jednu z nejhezčích polských podzemních říší objevíte přímo v centru Krakova. Okouzlující Dračí sluj (Smocza Jama) se nachází pod kopcem Wawel, na kterém stojí stejnojmenný hrad. Vchod do sluje střeží socha královského draka, která v pravidelných intervalech chrlí oheň. Vypráví se, že tato sedmihlavá saň dříve utiskovala celé město, dokud ji udatný král Krak nepřemohl chytrou lstí. Díky své mazanosti mohl poté bájný hrdina založit dnes tolik slavné město Krakov.

Vápencové království pod krakovským hradem je podle kronik známé již od 12. století. Po určitou dobu byl ale jeho vchod zazděný a až v roce 1842 se opět otevřel veřejnosti. Dnes si tu projdete 81metrovou chodbu se zajímavými útvary a možná někde zahlédnete i stopy po dávném dračím doupěti.

Polsko - Nejoblíbenější pobyty

Vyberte si ubytování v Krakově a objevte ukrytý podzemní svět i krásy historického centra.

4. Netopýří jeskyně – na návštěvě nočních letců

V Bedkowské Dolině máte šanci na chvíli poodhalit netopýří svět, který se skrývá v ponurých chodbách. Najdete tu totiž Netopýří jeskyni, do které se s průvodcem můžete vydat na prohlídku fascinujících krasových útvarů.

Netopýří jeskyně platí za významné archeologické naleziště. Našly se zde stopy lidského života staré více než 40 tisíce let nebo kosti medvědů, které jsou dnes vystavené na stěnách. Kromě medvědů zde samozřejmě žila spousta netopýrů. Těch sice od zpřístupnění jeskyně turistům ubylo, děsivé okřídlence tu však stále můžete zahlédnout.

Vyberte si ubytování v Polsku a objevte ukrytý podzemní svět i spoustu dalších přírodních krás.

5. Mechowské jeskyně – dětský pohádkový svět

Trpasličí země? I tak by se daly nazvat Mechowské jeskyně, které se nachází asi hodinu cesty od Gdaňsku. Tyto unikátní geologické útvary vytvořila příroda v době, kdy byl sever Polska ještě pokrytý ledem a sněhovou peřinou. Pokud nepatříte mezi speleology, budete si moci prohlédnout jen vstupní část jeskyně. I tak ovšem stojí návštěva tohoto nevšedního díla přírody za to!

U vchodu vás přivítají pískovcové sloupy, které se různě kroutí, a vytvářejí tak podivuhodné útvary jako vytržené z pohádek. Není tak divu, že se tu líbí hlavně dětem, které obvykle s nadšením pobíhají mezi sloupy. Dětští návštěvníci se totiž na rozdíl od dospělých nemusí krčit kvůli nízkým stropům.

Vyberte si ubytování v Polsku a objevte ukrytý podzemní svět i spoustu dalších přírodních krás.

6. Jeskyně Łokietka – útočiště polského krále

Ojcowský národní park poblíž Krakova ukrývá spoustu tajuplných jeskyní, z nichž největší se jmenuje Łokietka. Vypráví se, že v jejích útrobách se kdysi před vojskem českého krále Václava II. ukrýval polský vévoda Vladislav I. Lokýtek, jenž se měl stát polským králem. Na pomoc mu prý přispěchal pavouk, který pavučinou zatarasil vchod, a budoucímu polskému vládci tak zachránil život.

Ke vchodu do Łokietky, která možná kdysi vkročila do polských dějin, se dostanete po krátké procházce lesem. Na prohlídce uvidíte 320 metrů chodeb a několik podzemních síní, jako je Královská komnata a ložnice.

Vyberte si ubytování v Polsku a objevte ukrytý podzemní svět i spoustu dalších přírodních krás.

Autor článku:

Aktualizováno: 22. 6. 2024

Články, které by vás mohly zajímat

Nejprodávanější pobyty

Inspirujte se těmi nejprodávanějšími pobyty za poslední týden