Hrad Malbork
Na severu Polska poblíž Gdaňské zátoky byste našli hrad Malbork, který je se svou rozlohou 250 000 m2 největší na světě. Hrad byl postaven německým katolickým řádem ve 13. stoletím jako pevnost pod názvem Marienburg, do rukou Poláků se dostal až o dvě století později a stal se rezidencí králů. Dnes slouží hrad jako muzeum a od roku 1997 je zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.
Varšava – město fénixe
Od konce 16. století je hlavním městem Polska Varšava ležící v jeho geografickém středu. Mnoho památek zde ale nenajdete, protože během druhé světové války bylo starobylé město prakticky zničeno. Po válce vstala Varšava z popela jako fénix a stala se moderním dynamickým městem, kde sídlí spousta institucí, organizací a nadnárodních korporací. O historii Polska se můžete poučit v mnoha místních muzeích.
Gdaňsk
Přístavní město Gdaňsk je neodmyslitelně spojené s mořem a jeho historické jádro připomíná nizozemský Amsterdam. Většina zajímavých staveb se nachází v tzv. Hlavním městě a Starém městě a pochází z počátku 17. století, tzv. zlatého věku Gdaňsku. V uličkách města najdete příjemné kavárny, kiosky a krámky s nabídkou jantarových šperků.
Vratislav – město stovky mostů
Také střední Evropa má své Benátky a je jimi polská Vratislav. V celém městě se nachází přes 130 mostů a lávek, nejvíce z nich najdete v centru a za nejkrásnější je považován Most Tumski. Tento most, také přezdívaný most zamilovaných, byl postaven v roce 1889 a je nejstarším ocelovým mostem ve Vratislavi. První zmínky o městě pochází už z 10. století, není zde tedy nouze o památky. Začít můžete na Rynku, který je středobodem města, nejlépe si ale vše prohlédnete při plavbě po řece Odře. Vratislav je navíc českým turistům dobře dostupná, leží jen 60 km za hranicemi.
Polsko je zemí snad nejvíce poznamenanou druhou světovou válkou a holocaustem, který se odehrával přímo na jeho území. Z původního koncentračního tábora Auschwitz tak vznikl památník, abychom si tu stále připomínali, čeho jsou lidé schopni a co by se už znovu nemělo opakovat. Každoročně navštíví Osvětim a Březinku přes milion lidí z celého světa.
Památník otevírá denně v 8 hodin a zavírá v sezóně až v 19 hodin. Prohlídku absolvujete s průvodcem nebo elektronickým průvodcem s českým výkladem ve sluchátkách. Mezi Osvětimí a Březinkou, kde se nacházel hlavní vyhlazovací tábor, je v létě pro návštěvníky zajištěna autobusová doprava.
Věděli jste, že
- zhruba třetinu území Polska pokrývají lesy?
- polská ústava z roku 1791 je nejstarší v Evropě a druhá nejstarší na světě (USA 1787)?
- ve Vratislavi se nachází nejstarší restaurace v Evropě "Piwnica świdnicki", v provozu od roku 1275?
- „americký“ bagel pochází z Polska, konkrétně z Krakova, a do USA se dostal až s židovskými emigranty?
Baltské zlato z moře
Typickým polským suvenýrem je šperk s jantarem. Proč je tomu tak? Kusy jantaru, tedy zkamenělé pryskyřice stromů z období třetihor, se již po staletí objevují jako naplaveniny Baltského moře v oblasti mezi polským Gdaňskem a ruským Kaliningradem. Už ve starověku byl tento materiál ceněný. Po tzv. Jantarové stezce se dopravoval až do Středozemí, kde za něj platili stříbrem a zlatem. Dodnes můžete při troše štěstí na břehu Baltského moře narazit na jantarové naplaveniny, zejména po bouřce.
Zajímavá čísla z Polska
- 13 míst zapsaných na seznamu Kulturního dědictví UNESCO
- 17 nositelů Nobelovy ceny (Marie Curie-Sklodowska má dokonce dvě)
- Téměř 90 % obyvatel se v Polsku hlásí k nějaké církvi (nejvíce ke katolické). To z Poláků činí nejvíce věřící národ.
- Polsko má 38,5 milionu obyvatel, tedy jako Česko, Maďarsko, Rakousko a Švýcarsko dohromady.
- K polské národnosti se hlásí 60 milionů lidí, což z Poláků dělá druhý největší slovanský národ. Třetina Poláků však žije v zahraničí.
Útržky z historie
Vznik polského státu se počítá od roku 966, kdy také vládnoucí dynastie Piastovců přijala křesťanství. Za svou historii muselo Polsko neustále bránit svou samostatnost, od roku 1600 bylo 43krát napadeno. Mezi lety 1795 a 1918 dokonce polský stát ani neexistoval, a to v důsledku tzv. trojího dělení Polska, země byla rozdělena mezi Prusko, Rakousko a Rusko. V listopadu 1918 došlo k obnovení polského státu, druhá světová válka však zemi opět drasticky poznamenala. Do roku 1989 bylo Polsko součástí východní bloku a v roce 2004 vstoupilo do Evropské unie jako největší z postkomunistických zemí.
Do Polska za zábavou a aquaparky
Možná byste nečekali, že v Polsku najdete zábavní park, který se vyrovná těm americkým. Zábavní park Energylandia v obci Zator asi 40 km od Krakova je místem zábavy pro celou rodinu. Na ploše 26 hektarů tu najdete kolem 60 atrakcí od tematických pro malé děti (např. vesnice Vikingů), až po extrémní roller coaster, space gun nebo tsunami dropper.
Dále najdete v Polsku několik dinoparků a v Kladsku také Minieuroland s miniaturami nejvýznamnějších staveb Evropy. Poláci sice nemají tolik lázní jako třeba Maďaři, zato jsou ale experti na aquaparky. V Aqua Parku Wodny Krakow si kromě bazénů užijete i umělou řeku a neobvyklé tobogány se světelnými a zvukovými efekty. K dispozici je také vodní lezecká stěna, vodní pólo nebo pirátská loď se skutečnými vodními děly. Další skvělé zážitky při koupání nabízí třeba Aqua Park Reda, Aqua Park Wroclaw nebo Aqua Park Zakopane.