Krakov: praktický průvodce, díky kterému se neztratíte

Krakov je krásným historickým městem a určitě bychom vám mohli jen odrecitovat seznam známých památek města. Ale my Krakov známe víc než jen z brožurek, a tak vám raději nabídneme hlavně praktické informace, které se vám budou na vašem výletě hodit.
Krakov: praktický průvodce, díky kterému se neztratíte

Nejdříve se dozvíte, jak se do Krakova dostat, kde se výhodně ubytovat a jak se nejlépe po městě pohybovat. A nebojte, nakonec pro vás máme schované i tipy, které památky a zajímavá místa určitě musíte navštívit. :)

Pohodlná cesta tam i zpět

Krakov pro české návštěvníky vyniká svojí polohou a dobrou dostupností. Můžete sem totiž pohodlně cestovat autem, a z větších měst i autobusem a vlakem. Autem se například z Prahy dostanete na místo za cca 5,5 hodiny, z Brna za 3 hodiny. Nejdříve po dálnici na Ostravu, dále pak na Katowice a na Krakov. Úsek dálnice A4 Z Katowic na Krakov je pak zpoplatněn mýtným v hodnotě 24 zlotých (cca 129 Kč) – platí se jednoduše při průjezdu mýtnými branami - hotovostí nebo kartou.

Cesta vlakem RegioJet z Prahy trvá 6 a více hodin, ale zase ji pořídíte již od cca 300 Kč na osobu. Autobusem pak můžete cestovat za podobných podmínek.

Krakov

Vybavte se aplikacemi a v Krakově se neztratíte!

V samotném městě velmi dobře a přehledně funguje místní hromadná doprava. A protože si dnes můžeme užít data po celé Evropě bez poplatků, můžeme vřele doporučit také mobilní aplikaci „JakDojade“, která je podobná českému IDOSU a díky které si můžete najít jakýkoliv spoj právě potřebujete (funguje pro celé Polsko).


Mobilní aplikaci na vyhledávač spojů JakDojade najdete ZDE.


Kdo se rád dívá do map, měří, kolik nachodil kilometrů a zjišťuje svoji polohu, jistě pak využije řadu online i offline map a trackerů, které jsou zdarma ke stažení. Dobré zkušenosti máme například s aplikací od české společnosti Mapy.cz.


Kde se výhodně ubytovat?

Protože hotelů je v Krakově a okolí spousta, připravili jsme pro vás malý seznam těch, které jsou u našich zákazníků nejoblíbenější a kde můžeme zaručit, že se ubytujete opravdu výhodně a získáte ten nejlepší poměr cena/služby. Pak už jsem stačí vybrat lokalitu, ten pravý výhodný balíček a můžete vyrazit.

Hotel Fortuna *** – buďte v centru dění

Pokud preferujete centrum a chcete nasávat atmosféru města přímo z okna, ideální volbou pro vás bude Hotel Fortuna ***, který nad ostatní vyniká především svojí polohou pro poznávání města. Například kostel, kde jako mladý kněz sloužil papež Jan Pavel II., máte necelých 500 metrů od hotelu, stejně jako nejstarší historické centrum města, které začíná hned za ním.

Hotel Fortuna

Hotel leží přímo na zastávce tramvaje Uniwersytet Jagielloński a tak se sem dostanete z vlakového a autobusového nádraží tramvají č. 20 za příjemných 15 - 20 minut.


Hotel Lenart **** – oddech u světoznámých solných dolů

Hotel Lenart se nachází v samotném srdci městečka Wieliczka, které je nedaleko Krakova a je ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí dopřát dostatek pohodlí a po celodenním chození si třeba odpočinout v sauně nebo ve vířivce.

Hotel Lenart ****

Největší výhodou hotelu je, že se nachází jen pár minut chůze od památky UNESCO a nejslavnějších solných dolů na světě - Wieliczka. Autem nebo nebo vlakem se pak do Krakova dostanete do 20 minut.


Dalšími oblíbenými hotely našich zákazníků je například 4* Hotel Sympozjum & SPA v jižní části města Krakov, nebo hotely Modrzewiówka *** a Mercure Racławice Dosłońce Conference & Spa ****, které se nacházejí v klidném prostředí mimo samotnou metropoli a jsou zaměřené především na váš perfektní odpočinek ve wellness.Drak či kosti z velryby? Co byste v Krakově neměli minout.

Protože byl Krakov v minulosti hlavním městem Polska a sídlem králů, můžete si být jisti, že je jeho atmosféra srovnatelná třeba s Prahou, Vídní a dalšími historickými metropolemi. V tomto rozmanitém městě ležícím u řeky Visly najdete historické domy a paláce, náměstí s kostely, obchody s místními specialitami, restaurace i příjemné kavárny a čokoládovny. Co víc si tedy přát?

Hlavní náměstí – Rynek Glowny

Hlavním náměstím je rozlehlý Rynek Glowny, který je také středem starého města. Jde o jedno z největších evropských náměstí. Je zde několik úžasných renesančních i barokních domů a paláců.

Krakov - hlavní náměstí

Okouzlí vás především impozantní gotický kostel z červených cihel – bazilika Panny Marie a velká budova tržnice uprostřed náměstí. Nepřehlédněte ale ani menší kamennou románskou stavbu, a to kostel sv. Vojtěcha z 11. století, který je nejstarším kostelem v Krakově. A protože dříve bylo celé náměstí o několik metrů níže, najdete jej zapuštěný do země na svých původních základech.

Od baziliky Panny Marie také každý den vycházejí tzv. Free walking tour, tedy organizované prohlídky města a jeho různých částí s průvodcem. Výklad je pak většinou v angličině a k prohlídce se můžete zdarma připojit nebo se od ní naopak odpojit, pokud vás cestou zaujme něco jiného.

Královský hrad – Wawel

Na Wawelu stojí někdejší sídlo polských panovníků. Královská katedrála je místo korunovací a královských pohřbů i duchovní svatyně Poláků. Královský zámek byl kdysi ohniskem kulturního a politického života v Polsku, je symbolem národní identity a dnes je zapsán na seznamu UNESCO. Gotická Královská katedrála je lemovaná pohřebními kaplemi, kde leží i několik polských prezidentů.

Krakov -hrad Wawel

Zajímavost: Nad vchodem do katedrály uvidíte zavěšené ohromné kosti. Legenda tvrdí, že patří drakovi, který žil v jeskyni pod hradem a sužoval město. Ve skutečnosti se ale jedná o kosti velryby, bizona a nosorožce.

Pod hradem se u řeky pak nachází socha samotného draka, který každých několik minut chrlí oheň.

Židovská čtvrť – Kazimierz

Kazimierz je místem, kde se prolínají židovské a křesťanské tradice. Někdejší Kazimierz se dělil na část křesťanskou a židovskou. Dnes zde najdete Synagogu, jeden z nejstarších židovských hřbitovů ale i nádherné úzké uličky plné obchůdků, restaurací a barů.

Za návštěvu stojí také starobylá tržnice Sukiennice na hlavním náměstí nebo městské opevnění Barakan okolo starého města. Kdo má rád příběhy druhé světové války, neměl by minout Továrnu a muzeum Oscara Schindlera a kdo nemá problém vyjít kopec, může si vyšlápnout na Kosciuszko monument.

Několik zajímavostí o městě:

  • V dobách Velkomoravské říše v 9. století byl Krakov součástí našeho prvního státního útvaru.
  • Krakov byl poté do roku 1596 hlavním městem Polska.
  • Je zde druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě, je jen o 16 let mladší než Pražská.
  • V Krakově se z velké části natáčel Spielbergův film Schindlerův seznam.
  • Najdete tu největší aquapark v Polsku s největším tobogánem v Evropě.


Ochutnejte tradiční polská jídla a speciality

Z polévek je nejrozšířenější boršč na mnoho způsobů, kyselá polévka s párkem a vejcem žurek, nebo tradiční bigos - dušený pokrm z kysaného a čerstvého zelí a různých druhů mas. Dalším populárním jídlem jsou pirožky plněné masem, houbami, zelím nebo sladkým ovocem. V Krakově často narazíte také na uzený oštěpek z polských Tater či golonku - vařené koleno s křenem a kysaným zelím. Typickou svačinkou je zde zapiekanka, bageta, která se zapéká se směsí hub, sýra a dalších pochutin dle vašeho výběru.


Tip Travelkingu: V srdci staré židovské čtvrti Kazimierz rozhodně navštivte náměstí Plac Nowy. Najdete zde kulatou historickou budovu s krkolomným názvem Okrąglak. A právě to je místo s těmi nejlepšími zapiekankami ve městě.

Více o polské gastronomii si můžete přečíst v našem dalším článku - Polsko, země jídla a tradičních receptů


Kam se vydat na větší výlet?

Jak už bylo zmíněno, solný Důl Wieliczka najdete kousek od města (12 km) a rozhodně stojí za návštěvu. Tento důl byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do 21. století a patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec, je tak další krakovskou památkou na seznamu UNESCO. V hloubce až 327 metrů je k vidění celá kaple, síně, sochy z kamenné soli nebo podzemní jezero. Důl pak tvoří až 300 km chodeb v 9 úrovních.

Solný Důl Wieliczka

Přibližně 70 km od Krakova (po cestě do Čech) zůstává největší připomínka holokaustu - vyhlazovací tábor Osvětim–Birkenau. V tomto koncentračním táboře zahynulo během druhé světové války více než milion lidí (převážně židů) z celé Evropy. Dnes zde můžete navštívit muzeum či využít prohlídky s průvodcem, která vám přiblíží část historie, která už by se v žádném případě neměla opakovat.

Doufáme, že jsme vám dnes o Krakově podali maximum informací, které jste hledali, a pokud ne, neváhejte napsat do komentářů a my je rádi doplníme. :)

Autor článku:

Nejprodávanější pobyty

Inspirujte se těmi nejprodávanějšími pobyty za poslední týden

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet

Pokračováním prohlížení těchto stránek dáváte souhlas se zpracováním cookies v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů. OK