Krakov: praktický průvodce, díky kterému se neztratíte

Krakov je krásným historickým městem a určitě bychom vám mohli jen odrecitovat seznam známých památek města. Ale my Krakov známe víc než jen z brožurek, a tak vám raději nabídneme hlavně praktické informace, které se vám budou na vašem výletě hodit.
Krakov: praktický průvodce, díky kterému se neztratíte

Nejdříve se dozvíte, jak se do Krakova dostat, kde se výhodně ubytovat a jak se nejlépe po městě pohybovat. A nebojte, nakonec pro vás máme schované i tipy, které památky a zajímavá místa určitě musíte navštívit. :)

Pohodlná cesta tam i zpět

Krakov pro české návštěvníky vyniká svojí polohou a dobrou dostupností. Můžete sem totiž pohodlně cestovat autem, a z větších měst i autobusem a vlakem. Autem se například z Prahy dostanete na místo za cca 5,5 hodiny, z Brna za 3 hodiny. Nejdříve po dálnici na Ostravu, dále pak na Katowice a na Krakov. Úsek dálnice A4 Z Katowic na Krakov je pak zpoplatněn mýtným v hodnotě 24 zlotých (cca 129 Kč) – platí se jednoduše při průjezdu mýtnými branami -hotovostí nebo kartou.

Cesta vlakem RegioJet z Prahy trvá 6 a více hodin, ale zase ji pořídíte již od cca 300 Kč na osobu. Autobusem pak můžete cestovat za podobných podmínek.

Krakov


Kde se výhodně ubytovat?

Protože hotelů je v Krakově a okolí spousta, připravili jsme pro vás malý seznam těch, které jsou u našich zákazníků nejoblíbenější a kde můžeme zaručit, že se ubytujete opravdu výhodně a získáte ten nejlepší poměr cena/služby. Pak už jsem stačí vybrat lokalitu, ten pravý výhodný balíček a můžete vyrazit.

Hotel Lenart

Hotel Lenart **** – oddech u světoznámých solných dolů

Hotel Lenart se nachází v samotném srdci městečka Wieliczka, které je nedaleko Krakova a je ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí dopřát dostatek pohodlí a po celodenním chození si třeba odpočinout v sauně nebo ve vířivce.

Největší výhodou hotelu je, že se nachází jen pár minut chůze od památky UNESCO a nejslavnějších solných dolů na světě - Wieliczka. Autem nebo nebo vlakem se pak do Krakova dostanete do 20 minut.


Dalšími oblíbenými hotely našich zákazníků je například 4* Hotel Sympozjum & SPA **** v jižní části města Krakov, nebo hotely Shalom Kazimierz *** a Qubus Hotel Kraków ****, kde si užijete jak město, tak odpočinek.Drak či kosti z velryby? Co byste v Krakově neměli minout.

Protože byl Krakov v minulosti hlavním městem Polska a sídlem králů, můžete si být jisti, že je jeho atmosféra srovnatelná třeba s Prahou, Vídní a dalšími historickými metropolemi. V tomto rozmanitém městě ležícím u řeky Visly najdete historické domy a paláce, náměstí s kostely, obchody s místními specialitami, restaurace i příjemné kavárny a čokoládovny. Co víc si tedy přát?

Hlavní náměstí – Rynek Glowny

Hlavním náměstím je rozlehlý Rynek Glowny, který je také středem starého města. Jde o jedno z největších evropských náměstí. Je zde několik úžasných renesančních i barokních domů a paláců.

Krakov - hlavní náměstí

Okouzlí vás především impozantní gotický kostel z červených cihel – bazilika Panny Marie a velká budova tržnice uprostřed náměstí. Nepřehlédněte ale ani menší kamennou románskou stavbu, a to kostel sv. Vojtěcha z 11. století, který je nejstarším kostelem v Krakově. A protože dříve bylo celé náměstí o několik metrů níže, najdete jej zapuštěný do země na svých původních základech.

Od baziliky Panny Marie také každý den vycházejí tzv. Free walking tour, tedy organizované prohlídky města a jeho různých částí s průvodcem. Výklad je pak většinou v angličině a k prohlídce se můžete zdarma připojit nebo se od ní naopak odpojit, pokud vás cestou zaujme něco jiného.

Královský hrad – Wawel

Na Wawelu stojí někdejší sídlo polských panovníků. Královská katedrála je místo korunovací a královských pohřbů i duchovní svatyně Poláků. Královský zámek byl kdysi ohniskem kulturního a politického života v Polsku, je symbolem národní identity a dnes je zapsán na seznamu UNESCO. Gotická Královská katedrála je lemovaná pohřebními kaplemi, kde leží i několik polských prezidentů.

Krakov -hrad Wawel

Zajímavost: Nad vchodem do katedrály uvidíte zavěšené ohromné kosti. Legenda tvrdí, že patří drakovi, který žil v jeskyni pod hradem a sužoval město. Ve skutečnosti se ale jedná o kosti velryby, bizona a nosorožce.

Pod hradem se u řeky pak nachází socha samotného draka, který každých několik minut chrlí oheň.

Židovská čtvrť – Kazimierz

Kazimierz je místem, kde se prolínají židovské a křesťanské tradice. Někdejší Kazimierz se dělil na část křesťanskou a židovskou. Dnes zde najdete Synagogu, jeden z nejstarších židovských hřbitovů ale i nádherné úzké uličky plné obchůdků, restaurací a barů.

Za návštěvu stojí také starobylá tržnice Sukiennice na hlavním náměstí nebo městské opevnění Barakan okolo staréhoměsta. Kdo má rád příběhy druhé světové války, neměl by minout Továrnu a muzeum Oscara Schindlera a kdo nemá problém vyjít kopec, může si vyšlápnout na Kosciuszko monument.

Několik zajímavostí o městě:

  • V dobách Velkomoravské říše v 9. století bylKrakov součástí našeho prvního státníhoútvaru.
  • Krakov byl poté do roku 1596 hlavním městemPolska.
  • Je zde druhá nejstarší univerzita ve středníEvropě, je jen o 16 let mladší než Pražská.
  • V Krakově se z velké části natáčel Spielbergůvfilm Schindlerův seznam.
  • Najdete tu největší aquapark v Polsku s největšímtobogánem v Evropě.


Ochutnejte tradiční polská jídla a speciality

Z polévek je nejrozšířenější boršč na mnoho způsobů, kyselá polévka s párkem a vejcem žurek, nebo tradiční bigos - dušený pokrm z kysaného a čerstvého zelí a různých druhů mas.Dalším populárním jídlem jsou pirožky plněné masem, houbami, zelím nebo sladkým ovocem. V Krakově často narazíte také na uzený oštěpek z polských Tater či golonku - vařené koleno s křenem a kysaným zelím. Typickou svačinkou je zde zapiekanka, bageta, která se zapéká se směsí hub, sýra a dalších pochutin dle vašeho výběru.


Tip Travelkingu: V srdci staré židovské čtvrti Kazimierz rozhodně navštivte náměstí Plac Nowy. Najdete zde kulatou historickou budovu s krkolomným názvem Okrąglak. A právě to je místo s těmi nejlepšími zapiekankami ve městě.

Více o polské gastronomii si můžete přečíst v našem dalším článku - Polsko, země jídla a tradičních receptů


Kam se vydat na větší výlet?

Jak už bylo zmíněno, solný Důl Wieliczka najdete kousek od města (12 km) a rozhodně stojí za návštěvu. Tento důl byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do 21. století a patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec, je tak další krakovskou památkou na seznamu UNESCO. V hloubce až 327 metrů je k vidění celá kaple, síně, sochy z kamenné soli nebo podzemní jezero. Důl pak tvoří až 300 km chodeb v 9 úrovních.

Solný Důl Wieliczka

Přibližně 70 km od Krakova (po cestě do Čech) zůstává největší připomínka holokaustu - vyhlazovací tábor Osvětim–Birkenau. V tomto koncentračním táboře zahynulo během druhé světové války více než milion lidí (převážně židů) z celé Evropy. Dnes zde můžete navštívit muzeum či využít prohlídky s průvodcem, která vám přiblíží část historie, která už by se v žádném případě neměla opakovat.

Doufáme, že jsme vám dnes o Krakově podali maximum informací, které jste hledali, a pokud ne, neváhejte napsat do komentářů a my je rádi doplníme. :)

Autor článku:

Honza ŠkrlantHonza Škrlant
Aktualizováno: 28. 11. 2023

Články, které by vás mohly zajímat

Nejprodávanější pobyty

Inspirujte se těmi nejprodávanějšími pobyty za poslední týden

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet