Židovský hřbitov v Třebíči

Židovský hřbitov v Třebíči vznikl již v polovině 17. století a dnes patří k největším pohřebištím svého druhu v Česku. Nachází se na něm více než 11 tisíc hrobů a 3 tisíce renesančních, barokních i klasicistních náhrobků, z nichž nejstarší pochází již z roku 1625. Mezi největší zdejší zajímavosti patří neobvyklý náhrobek v zadní části hřbitova věnovaný zbožnému panu Rafaelovi, který při morové epidemii přišel o všechny své příbuzné. Aby zabránil dalšímu šíření nákazy, sám si lehl do hrobu a zasypal se hlínou s modlitbou na rtech. Když mor pominul, místní obyvatelé na statečnost pana Rafaela nezapomněli a na památku mu věnovali pomník. Velmi zajímavá je také obřadní síň z roku 1903 se zachovaným interiérem a kamenným rituálním umyvadlem kijor ze začátku 18. století. Hřbitov je od roku 2003 jako součást Židovské čtvrti v Třebíči zapsán na Seznamu památek UNESCO.

Otevírací doba:

  • březen–říjen od 9:00 do 18:00 hodin
  • listopad–únor od 9:00 do 16:00 hodin

Vstupné:

  • Hřbitov je volně přístupný i veřejnosti, v případě zájmu o prohlídku s průvodcem kontaktujte Informační turistické centrum sídlící v Zadní synagoze v Třebíči.

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách:  Vysočina, Třebíč

Pobyty v okolí

Další pobyty

Chaty a chalupy v okolí

Tipy na výlet v okolí

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet