Slovenský ráj je jedinečný kousek krajiny, který získal své pojmenování díky vzácným přírodním hodnotám a krásám. Najdete zde hluboké úzké rokliny, magicky krásné vodopády, propasti i rozsáhlý podzemní svět jeskyní. To vše obklopuje nesmírně bohatá fauna i flóra. Na řadu malebných míst je možné se dostat díky husté síti značených cest, jejichž součástí jsou také stovky lávek, žebříků a řetězů. Nejnavštěvovanější roklinou je Suchá Belá s Misovými, Okienkovým a Korytovým vodopády. Doslova pohádkové panorama se před vámi otevře z Tomáškovského výhledu, který ční 200 metrů nad řeku Hornád.
Dobšinská ledová jeskyně je klenot, na jaký narazíte málokde. Právě proto je od roku 2000 zařazená na seznam světového přírodního dědictví. Má několik úchvatných částí, některé z nich jsou i bez ledu např. Bílá síň, Suchý dům či Peklo. Délka jeskyně činí téměř 1,5 km, na prohlídce si prohlédnete přibližně její třetinu. Prostory od vstupního otvoru postupně klesají, což znamená také pokles teploty vzduchu.
Vydejte se po dřevěných žebřících skrze divoké lesy a podél řek až k vyhlídkám, z nichž budete mít Slovenský ráj jako na dlani. Mezi nejznámější turistické trasy patří: Suchá Belá, Prielom Hornádu nebo výšlap na Tomašovský výhled, který vás okouzlí výhledem do celých Vysokých Tater. Pohodovou procházku si můžete ve Slovenském ráji užít v jakémkoli ročním období. V blízkosti obcí Spišské Tomášovce a Smižany se nachází Soví skála, pojmenována po svých častých ptačích návštěvnících. Ze skály se vám naskytne pěkná vyhlídka do okolí.
Slovenské zoologické a botanické zahrady jsou skutečně výjimečné. V jedné se podařilo odchovat jedinečné mládě rysa, v jiné můžete krmit jinak divoké šelmy přímo z dlaně a v další uvidíte sekvojovec vysoký až 35 m. Které to jsou? Přečtěte si v článku.
V srdci Evropy je ukryto množství kulturních i přírodních pokladů, které neznají nejen v cizině, ale často o nich netuší ani samotní Slováci. Která z těchto známých i méně známých míst jste již stihli navštívit vy?