Pláže, hory, Versailles a zámek jako v Disneylandu? Polsko má díky výhodné poloze a bohatým dějinám opravdu všechno a také jeho historické dědictví je skutečně neocenitelné. Mnoho významných památek bylo značně zničeno a vykradeno během nesčetných válek, některé zůstaly nedotčeny, jiné se podařilo zdařile zrekonstruovat. V Polsku se dochovalo zhruba 2500 paláců a zámků. Ačkoliv je to skutečně těžké, vybrali jsme pro vás ty nejkrásnější!
Mošna: pohádkový zámek
Největší zámek celého Slezska leží nedaleko česko-polské hranice a je velmi podobný tomu, jež má ve svém logu slavné filmové studio Disney. Přestože zámek spatřil světlo světa dříve než Disney, přezdívá se mu polský Disneyland.
Budova byla postavena v 17. století a pyšní se 99 věžemi a 365 pokoji. Zámek tvoří 3 části – nejstarší barokní centrální část (vybudována v 18. století), západní novorenesanční křídlo a novogotické východní křídlo.
Majestátní stavba se od ostatních odlišuje nejen svou architekturou – v jednom ze zámeckých křídel sídlí Centrum pro léčbu neuróz, což je instituce zabývající se terapií a prevencí nervových a psychosomatických nemocí.
Mošna je otevřená celoročně a kromě dechberoucí architektury nabízí rozlehlý zámecký park s lipovými a dubovými alejemi, fontánami a sochami.
Palác Łazienki: královské letní sídlo
Palác na vodě je jednou z nejcennějších polských staveb a symbolem Varšavy. Na jeho místě původně stály od 17. století lázně, které nechal postavit kníže Stanisław Herakliusz Lubomirski.
V roce 1764 sloužily Łazienki jako jako letní sídlo krále Stanisława Augusta, který spolu s architekty proměnil tehdy barokní pavilon na neoklasicistní palác. Panovník jej využíval jako místo pro svou početnou sbírku uměleckých děl, z nichž některá jsou v zámeckých prostorách k vidění dodnes.
Łazienki jsou součástí stejnojmenného parku, jež kombinuje prvky francouzských zahrad a anglického parku. Příroda se zde snoubí s architekturou a vytváří luxusní a harmonické prostředí. Komplex je také domovem paláce Myślewicki, Bílého domu a tří pavilonů. Pokud si uděláte výlet do Varšavy, návštěva tohoto ikonického místa je naprostou nutností.
Wilanowský zámek: polské Versailles
Poslední z velkých polských králů – Jan III. – koupil panství v roce 1677. Právě pod jeho bedlivým dohledem byl postaven skvostný barokní palác. Ten jeho rodině sloužil jako královské letní sídlo na předměstí Varšavy. Jak šel čas, stavba se rozšiřovala a nabírala rysy typické pro francouzské paláce a italské vily.
Zámek měl štěstí, že druhou světovou válku přečkal bez zásadních poškození, díky tomu se v poválečném období pyšnil nejpočetnější sbírkou portrétů v Polsku. Kolekce zahrnovala umění, které vzniklo mezi 16. a 19. stoletím.
Jan III. nechal vybudovat kolem paláce nádhernou rozsáhlou zahradu, hospodářské budovy i zoo. V současnosti zahrada kolem Wilanowského zámku patří mezi nejkrásnější v Polsku a její návštěvu si užijete celoročně. Ve čtvrtky je prohlídka zahrad i zámku zdarma.
Zámek Gołuchow: hrad, který princezna přestavěla na zámek
Jeho historie sahá až do 2. poloviny 16. století, kdy ještě býval Gołuchow hradem. Na zámek jej nechala přestavět princezna a sběratelka umění Izabela Czartoryska. Izabela se mimo jiné proslavila tím, že založila první muzeum v Polsku – Muzeum Czartoryských, které se nachází v Krakově.
Princezna si na rekonstrukci přizvala umělce z Francie, díky čemuž budova získala znaky typické pro francouzské renesanční stavby 16. století. Izabela se snažila vybudovat nejen rezidenci, ale i muzeum, jehož sbírka měla být přístupná pro všechny. Muzeum fungovalo až do začátku druhé světové války, poté bylo vydrancováno nacisty.
K zámku dojedete z Poznaně, Vratislavi nebo Lodže přibližně za 2 hodiny. Součástí zámeckého komplexu je také rozlehlý park, ve kterém se zachovalo zhruba 600 druhů stromů a keřů.