Rakouská kuchyně se vyvíjela po dlouhá staletí a odráží se v ní vlivy mnoha kultur. Díky poloze v samém srdci bývalého impéria Rakouska-Uherska v sobě rakouské pokrmy nesou něco ze všech zemí, kam bývalé mocnářství zasahovalo. Najdeme v nich prvky české, italské, německé, maďarské, balkánské i rumunské gastronomie. Ačkoli není místní kuchyně nijak zvlášť proslulá, téměř každý si vybaví minimálně dvě místní speciality: pravý vídeňský řízek a sacherův dort. Jaké jsou další lahůdky, které byste rozhodně měli ochutnat?
Hlavní jídla
Vídeňský řízek
Největší hvězdou rakouské gastronomie je proslulý vídeňský řízek neboli Wienerschnitzel. Přezdívá se mu také sloní ucho, protože musí být tenoučký a velký přes celý talíř. Zajímavostí je, že je tento pokrm dokonce chráněn zákonem. Restauratéři mohou s přídomkem vídeňský prodávat pouze tenký řízek z nejkvalitnějšího telecího masa (z části zvané ořech) smažený na přepuštěném másle. Podává se zakapaný telecím vývarem s citronem a bramborovým salátem bez majonézy. Na tuto specialitu si zajděte nejlépe do vídeňského podniku Figlmüller, který se na tento pokrm specializuje již od roku 1905. Jedná se o skutečně proslulou restauraci, a tak si nezapomeňte včas udělat rezervaci.
Tafelspitz
Další vídeňskou lahůdkou pro labužníky je Tafelspitz, tedy hovězí špička vařená v zeleninovém vývaru s bramborem a zeleninou. Můžeme vám garantovat, že po téhle vydatné „polévce“ mít hlad určitě nebudete.
Käsespätzle
Mezi nejoblíbenější rakouské destinace patří oblast Tyrolska, která je sevřena mezi Německem, Švýcarskem a Itálií. V tyrolské kuchyni se odráží velmi rozmanité klimatické podmínky i vlivy sousedních států. Hlavní specialitou Tyrolska jsou sýrové špecle Käsespätzle. Základem jsou horké vaječné noky, doplněné strouhaným sýrem a zdobené smaženou cibulkou a česnekem.
Bauernschmaus
Pokud vás za dlouhých nocí u piva či vína přepadne hlad, spolehlivě ho zaženete typickým venkovským jídlem Bauernschmaus. Jedná se o velký obložený talíř s několika druhy masa (vepřová pečeně a kotleta, uzené), šunkou, párkem, klobásou, houskovým knedlíkem a zelím. Mezi kulinářské poklady patří také horský sýr Bergkäse, který se podává v různých stádiích zrání. Čím je starší, tím je sušší, a pak chutná podobně jako parmezán. Dalším oblíbeným druhem sýra je Almkäse z vysokých oblastí v horách. Texturou jsou tyto sýry tvrdší, s jedinečnou jemně ořechovou chutí.
Polévky
K rakouské kuchyni neodmyslitelně patří také polévky. Pro alpské části země je typický hovězí vývar s celestýnskými nudlemi Frittatensuppe. V Tyrolsku si pochutnáte na Leberknödelsuppe, hovězím vývaru s játrovými knedlíčky. Velmi oblíbená je také gulášová polévka Gulassuppe.
Dezerty
Dort sacher
V rakouské gastronomii mají své nezastupitelné místo moučníky a sladkosti, které se těší velké oblibě a jejich nabídka je opravdu pestrá. Nejznámějším dezertem je bez pochyby dort sacher. Jedná se o čokoládový dort plněný meruňkovou marmeládou a politý čokoládovou polevou. Originální receptura na tento zákusek je ve vlastnictví vídeňského hotelu Sacher a je přísně tajná. Určitě vám tedy doporučujeme dortík ochutnat přímo tam.
Germknödel
Za gastronomický klenot je v Rakousku považován Germknödel, nadýchaný kynutý ovocný knedlík plněný povidly. Servíruje se politý máslem nebo vanilkovým krémem a posypaný cukrem a mákem. Podávat ho lze jako hlavní chod i dezert.
Nockerl
Specialitou Salcburska jsou Nockerl, zákusek ze zapečené sněhové pěny s horkou zavařeninou nebo rozmixovaným ovocem. Dal by se přirovnat k dortu Pavlova. Tento dezert dělají údajně po celém Salcburku úplně stejně. Nejvíce vyhlášený Nockerl ovšem podávají v hotelu Goldene Hirsh.
Nápoje
Vídeňská káva
S kavárenskou kulturou v Rakousku je neodmyslitelně spojena vídeňská káva, na které si pochutnávali i císař František Josef I. nebo císařovna Sisi. Jedná se o prodloužené espresso s kopcem pravé šlehačky. Podává se ve vysoké sklenici s ouškem a dlouhou lžící, aby krásně vynikly obě vrstvy tohoto nápoje. Šlehačka se často zdobí různými polevami, čokoládou nebo skořicí. Pokud si však o to vyloženě neřeknete, šlehačka by neměla být ničím dochucena.
Víno
Rakousko má velmi dlouhou tradici vinařství, produkují se zde především suchá bílá a dezertní vína. Kvůli podobnému podnebí jsou chuťově blízká vínům z Moravy. Vynikající podmínky zde panují pro Ryzlink rýnský (Riesling), Sauvignon, Muškát (Muskateller) a Pinot Blanc (Weissburgunder). Dále se daří také mezinárodně oblíbeným odrůdám jako Chardonnay a Pinot Noir. Skvostem domácích odrůd je Veltínské zelené (Grüner Veltliner).
Pivo
Ani ve vaření piva nejsou Rakušané pozadu, vyrábí jej celá řada velkých i lokálních pivovarů. Existují zde pivovary se staletou historií a rodinnou tradicí. Nejznámější jsou piva štýrského pivovaru Gösser nebo Schwechtu z Dolních Rakous. Velmi oblíbený nápoj je Radler, tedy pivo s limonádou.
Red Bull
Možná vás překvapí, že nejznámější rakouský nápoj je energetický drink Red Bull, který se v Rakousku vyrábí podle thajské receptury od roku 1987.