Žádné fronty, davy ani hluk. Pokud toužíte po autentických zážitcích stranou od nejznámějších turistických míst, zajisté oceníte tyto tipy na přírodní i historické lokality. Vydejte se s námi poznat Slovinsko trochu jinak.
1. Kamnicko-Savinjské Alpy – tipy na výlety v zapomenutém pohoří
Zatímco Julské Alpy jsou turisticky velmi vyhledávanou lokalitou, sousední Kamnicko-Savinjské Alpy výletníci často míjejí. Nejsou přitom o nic méně krásné a nabízejí téměř stejně atraktivní cíle jako Triglavský národní park. Vydat se sem můžete na horské treky po značených trasách s parádními výhledy za odměnu. Vysoko v horách tu navíc objevíte horskou chatu Češka koča (Česká chata), a tak si tu budete připadat skoro jako doma.
Zapomenuté alpské pohoří najdete na severu Slovinska asi 50 kilometrů od Lublaně. Jeho jižní část nazvaná Kamnické Alpy je ze směru od hlavního města výborně dostupná. Největším lákadlem této části hor je jednoznačně Velika Planina – romantické salaše v horách, za kterými vás doveze lanovka.
Do severní části pohoří, Savinjských Alp, se už dostává hůře. Jsou přístupné buď z Rakouska, nebo z východoslovinské obce Luče. V Logarské Dolině se ovšem před světem skrývají jedny z nejkrásnějších výhledů v celém Slovinsku, a tak tato oblast rozhodně stojí za návštěvu.
Co v Kamnicko-Savinjských Alpách rozhodně navštívit?
- Velikou Planinu
- Arboretum Volčji potok
- pramen Kamnické Bistrice
- soutěsku Predaselj
- město Kamnik
- obec Solčava
- Logarskou Dolinu
Ubytujte se ve Savinjských Alpách a objevte skrytá místa bez davů turistů.
2. Jezero Cerknica – mizející klenot jihozápadního Slovinska
Pozoruhodné slovinské (ne)jezero Cerknica si s námi trošku hraje. Na část roku totiž zmizí, aby se po čase se zase vrátilo v celé své kráse. Jak je to možné? Žádnou magii v tom nehledejte, stojí za tím vytrvalé podzimní deště a jarní tání. Během podzimu a jara drží Cerknica titul největšího slovinského jezera. Poté, co se na pár měsíců ztratí, si může prvenství zase na chvíli užívat jezero Bohinj v Triglavském národním parku.
Uprostřed Cerknice se nachází jediná slovinská ostrovní vesnice, jejíž obyvatelé se s mizejícím jezerem naučili žít v souladu. Na podzim a na jaře láká Cerknica k vodním sportům nebo rybolovu. I v čase sucha má však oblast co nabídnout. Původní vodní plochu vystřídají pastviny, rákosí a oddělené lagunky, které se stávají dočasným domovem vzácného ptactva.
Ubytujte se ve Slovinsku a objevte skrytá místa bez davů turistů.
3. Planina Pokljuka – romantická plošina vysoko v horách
Mezi jezery Bled a Bohinj objevíte v nadmořské výšce 1 200 až 1 500 metrů známou planinu Pokljuka. Její poloha vysoko v Julských Alpách ji chrání před návaly turistů, a tak si tu vychutnáte podklidnou krajinu, ve které vám budou dělat společnost jen pasoucí se krávy. Malebnou náhorní plošinu vytvořil kdysi ledovec, dnes je posetá dřevěnými salašemi, hustými lesy a loukami s horskými květinkami.
Planina Pokljuka je oblíbeným cílem aktivních cestovatelů. V létě sem můžete vyrazit za turistikou nebo se nádhernou krajinou projet na kole. Výlety si můžete zpestřit posezením v salaši s ochutnávkou domácích sýrů a dalších mléčných výrobků.
Ubytujte se ve Triglavském národním parku a objevte skrytá místa bez davů turistů.
4. Škofja Loka - utajená historická perla v blízkosti Lublaně
Ve slovinském městečku Škofja Loka si budete připadat, jako byste se mávnutím kouzelného proutku ocitli ve středověku. Tuto historickou perlu můžete obdivovat jen 19 kilometrů od Lublaně. Závan minulosti tu ucítíte na každém kroku, jde totiž o jedno z nejstarších měst v celém Slovinsku. První zmínky o osadě pocházejí už z roku 973.
Každá budova ve městě je sama o sobě vzácností. Svou historickou a architektonickou hodnotou mezi nimi ovšem vyniká hrad Loški Grad, ve kterém sídlí muzeum se zajímavými kulturními expozicemi. Za zmínku stojí také kapucínský klášter, jehož knihovna skrývá nejstarší slovinské dramatické rukopisy z roku 1721. Nezapomeňte si také udělat procházku k romantickému kostelíku nad městem.
Ubytujte se ve Slovinsku a objevte skrytá místa bez davů turistů.
5. Vodopád Rinka – druhý největší slovinský vodopád
Vodopád Rinka většinou na prvních stránkách turistických průvodců nefiguruje, a to přestože se jedná druhý největší v celém Slovinsku. Padá ze skalního útesu z výšky 105 metrů v Logarské dolině v Savinjských Alpách. Cesta od parkoviště k vodopádu vám vydá na příjemnou čtvrthodinovou procházku, a tak si můžete užít úchvatnou vodní podívanou i bez velké námahy.
U vodopádu najdete také horskou chatu Orlí hnízdo, ze které můžete vodopád pozorovat, zatímco si budete pochutnávat na slovinských dobrotách. Vstup k vodopádu je zdarma, počítejte však s poplatkem za vjezd do Logarské doliny.