Kam se ve Slovinsku vydat za vínem? Objevte vinařské regiony, ochutnejte slovinské víno a užijte si degustaci v Lublani. Přinášíme vám tipy na nejlepší zážitky, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou.
1. Poznejte malebné vinařské oblasti
Vinice pokrývají více než 22 300 hektarů slovinské krajiny a soustřeďují se do tří vinařských regionů. Prvním z nich je Přímoří (Primorsko), které se, jak lze odvodit z názvu, nachází nedaleko jadranského pobřeží. Tento krásný vinařský kraj se dále dělí na podoblasti Goriška Brda, Vipavské údolí, Kras a Istrie. Celý region má nádech středomořské atmosféry a naláká vás nejen na prvotřídní víno, ale také na středověká městečka rozesetá po zvlněné krajině. Degustaci vína si zpestříte ochutnávkou gastronomických specialit nebo čerstvého ovoce utrženého přímo ze stromu.
Největší slovinský vinařský region se rozkládá na severovýchodě země. Nazývá se Podráví (Podravska) se svými částmi Zámuří a Štajersko. Centrem oblasti je město Maribor, které se pyšní nejstarší vinnou révou na světě. V historické perle Slovinska navíc budete mít nespočet příležitostí k degustaci lokálního vína. Můžete si jím třeba okořenit relaxaci v místních termálních pramenech.
Třetí vinařskou oblastí je Posáví (Posavska), které se rozprostírá na východě u hranic s Maďarskem a zahrnuje oblasti Dolenjska, Bela krajina a Bizeljsko Sremič. Regionem protékají řeky Sáva, Krka a Kolpa, které společně s vinohrady a roztomilými kostelíky vytvářejí nezapomenutelné scenérie. V takové krajině je radost popíjet si dobré víno třeba s výhledem na jeden z místních hradů či klášterů. Na svých toulkách těmito končinami narazíte na tzv. zidanice, což jsou malé viniční domky, ve kterých poznáte autentickou atmosféru slovinské vinařské tradice.
Vyberte si ubytování ve Slovinsku a připijte si znamenitým regionálním vínem.
2. Vychutnejte si prvotřídní slovinská vína
Díky příznivému klimatu se vinné révě ve Slovinsku velmi daří, rozlohou však proslulým vinařským velmocem bohužel nestačí. Co však této zemi chybí v hektarech, dohání na kvalitě, a tak tu ochutnáte prvotřídní vína rovnající se světovým měřítkům.
Bílé nebo červené? Sladké nebo suché? Slovinsko svou rozmanitost dokazuje i ve vinařství, a tak si tu každý najde takový nápoj, který nejvíce lahodí jeho chuťovým buňkám. V Přímoří vznikají sušší vína bohatá na minerály, jako je červený Refošk nebo bílý Malvazija. Podráví produkuje silná aromatická bílá vína, jimž vévodí odrůda Šipon. Ty z Posáví zase vynikají svou lehkostí a výraznější kyselostí. Vyzkoušíte třeba růžového Cvička nebo populární červené víno Metliška črnina.
3. Vydejte se za vínem do Lublaně
Pokud nemáte příležitost navštívit vinařské regiony, nezoufejte, o degustační zážitek se ochudit nemusíte. Stavte se ve slovinském hlavním městě, kde budete mít příležitost poznat kousek z každé oblasti. Romantická atmosféra historické Lublaně je navíc ideální k posezení s nejbližšími přáteli a lahví vína za teplého letního večera.
Staňte se na okamžik sommeliérem a posuďte chuť místních vín, třeba přímo na Lublaňském hradě, kde najdete příjemnou vinárnu s obchůdkem.
4. Degustujte z plna hrdla ve sklípcích, vinárnách i na lodích
Degustace může mít různou podobu, od běžné až po netradiční. Zavítejte do vinných sklípků, kde nasajete romantickou atmosféru a popovídáte si s místními. Navštivte třeba Vinagarovy sklepy v Mariboru, které se svou rozlohou 20 km² drží ve Slovinsko čestné prvenství ve velikosti. Schovávají se pod centrem města a lákají na prohlídku s degustací.
Ve vinárně jste už asi někdy byli, víno z fontány jste však určitě zatím nekoštovali. Ve Slovinsku budete mít šanci si tento nevšední způsob degustace vyzkoušet. Fontánky, ze kterých teče víno podobně jako minerální prameny, najdete ve Šmarješkých Toplicích, Vodole nebo Marezige.
Nezapomenutelné zážitky vás čekají také na lodích, třeba v přímořské Izole nebo Lublani, kde si doušek bílého či červeného vychutnáte na palubě s krásnými výhledy.