Rozloha Chorvatska je pouhých 56 594 km², ovšem i tak se díky úchvatné přírodě, bohaté kulturní tradici a dlouhé historii pyšní celkem deseti památkami zapsanými na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vybrali jsme z nich 7 nejkrásnějších, které rozhodně stojí za vidění!
1. Diokleciánův palác ve Splitu
Nejvýznamnějším chorvatským zápisem na seznamu UNESCO je Diokleciánův palác ležící ve střední Dalmácii v pobřežním městě Split. Pojem „palác“ může být v tomto případě matoucí, protože se nejedná o jednu stavbu, ale o celý starověký římský komplex, který zahrnuje řadu staveb a ulic včetně spousty fungujících obchodů a restaurací.
Stavba unikátního komplexu, který v sobě kombinuje prvky pevnostního hradu s luxusem antické vily, byla zahájena v roce 295 našeho letopočtu za vlády římského císaře Diokleciána. Hlavním stavebním materiálem byl kámen těžený na nedalekém ostrově Brač. Během 5. a 6. století se palác postupně proměnil v obytný prostor pro široké vrstvy obyvatel.
Dnes je Diokleciánův palác pulzujícím srdcem Splitu a zahrnuje zhruba 280 obytných domů, ve kterých se nacházejí restaurace, obchody, hotely i apartmány. Zajímavostí je, že v prostorách paláce dodnes žije kolem 3 000 obyvatel dalmatské metropole. V areálu chráněném 2 metry silnými zdmi a 16 věžemi je také majestátní katedrála sv. Dominika (nejstarší fungující katedrála na světě), Jupiterův chrám, překrásné náměstí Peristyle, Zlatá brána, egyptská sfinga či rozsáhlé podzemí.
Komplex prochází neustálou rekonstrukcí a koná se v něm spousta výstav, koncertů a dalších kulturních akcí. Jedná se o nejcennější antickou památku na území Chorvatska a jednu z nejzachovalejších ukázek římské architektury na světě. Na seznam památek UNESCO byl Diokleciánův palác ve Splitu zapsán v roce 1979. Vstup do komplexu je zdarma a není omezen otevírací dobou. Za poplatek je vstup do některých budov a do podzemí Diokleciánova paláce.
2. Staré město v Dubrovníku
Dalším z chorvatských měst, jehož centrum je chráněnou památkou UNESCO, je Dubrovník. Jeho starobylé jádro je o to cennější, že se dochovalo i přes mnohé katastrofy jako ničivé zemětřesení v roce 1667 či válka v 90. letech minulého století. Staré město Dubrovníku se ale vždy podařilo obnovit v takřka původní podobě, a tak vás i dnes okouzlí svým původním rázem.
Přestože historické centrum není velké rozlohou, vydržíte jej procházet celé dny. Pohltí vás svou jedinečnou atmosférou i prostředím plným úzkých uliček, romantických zákoutí, strmých schodišť i výstavních náměstí. Návštěvu Starého města vám zpříjemní i fakt, že je jeho území (stejně jako v případě Diokleciánova paláce) pěší zónou, takže jím můžete korzovat zcela bez obav.
K místům, která byste v Dubrovníku neměli minout, patří například hlavní třída Stradun, Dubrovnická katedrála, Knížecí palác, Dominikánský klášter či kostel sv. Ignáce. Za poplatek je možné vystoupat na mimořádně zachovalé městské hradby, které měří téměř 2 km a na kterých se před vámi otevřou nezapomenutelné výhledy. Úchvatné panorama na celý Dubrovník budete mít také z hory Srđ, která se vypíná přímo nad městem. Na vrchol můžete buď vystoupat pěšky po upravené křížové cestě, nebo vyjet lanovkou.
3. Plitvická jezera
Téměř povinnou zastávkou pro každého návštěvníka Chorvatska je Národní park Plitvická jezera. Ten se sice nachází hluboko v chorvatském vnitrozemí, ale cesty k němu rozhodně nebudete litovat. Středobodem nejstaršího, největšího a nejnavštěvovanějšího národního parku Chorvatska je soustava 16 průzračných jezer, která jsou propojena vodopády a kaskádami.
Jezera mají různou barvu od tmavě modré přes zelenou až po světle tyrkysovou, což se krásně vyjímá na fotografiích. Národním parkem vede celkem osm turistických okruhů. Nejkratší z nich měří 3,5 kilometru a projdete jej za 2 až 3 hodiny, pro ten nejdelší dvacetikilometrový si vyhraďte celý den. Trasy vedou z velké části po dřevěných chodníčcích v bezprostřední blízkosti jezer, nebo dokonce přímo nad vodní hladinou.
Křišťálově čistá voda sice láká k osvěžení, koupání je ovšem v národním parku přísně zakázáno! Vynahradit si to ovšem můžete během jiného zážitku – plavby lodí, která je zahrnuta v ceně vstupenky.
Plitvická jezera jsou otevřena každý den v roce včetně svátků. Během letní sezóny bývá národní park pod náporem turistů, a tak vám doporučujeme do Plitvic zajet mimo hlavní sezónu. Jedinečné kouzlo mají jezera například během podzimu, kdy okolní příroda hraje všemi barvami. Mimo léto oceníte nejen výrazně nižší množství turistů, ale také výhodnější ceny vstupného.