Amfiteátr Pula

Vydejte se za poznáním do chorvatské Puly, která ukrývá opravdový historický klenot. Je jím unikátní Římský amfiteátr z 1. století, který patří mezi největší stavby, které za sebou Římané v Chorvatsku zanechali. Kromě velikosti je tato římská aréna výjimečná také tím, že jsou její obvodové zdi ze všech římských amfiteátrů nejvíce zachované.

Stavbu vybudovanou z místního vápence započal císař Augustus, pokračoval Flavian a do dnešního eliptického tvaru o rozměrech 100 x 130 m a výšce přes 32 m jej ve druhé polovině 1. st. n. l. nechal přestavět Vespasian. Stejně jako v římském Koloseu, i zde se konaly gladiátorské zápasy, hry a divadelní představení, později ve středověku rytířské turnaje. Jeho kapacita byla až 23 tisíc diváků.

Později sloužila Arena jako dobytčí trh a obyvatelé Puly ji začali postupně rozebírat na materiál. V roce 1583 dokonce hrozilo, že se stavba zboří a kamenné součásti se stanou základem domů a paláců v Benátkách. Za možnost prohlédnout si tuto nádhernou památku vděčíme římskému senátorovi Gabrielovi Emovi, který se tehdy proti demolici postavil. Dnes jeho činy připomíná pamětní deska na severozápadní věži.

V současnosti v aréně během letní sezóny probíhají různé festivaly a kulturní akce. V jeho podzemí se nachází muzeum věnované historii pěstování olivovníků a jejich zpracování.

Zobrazit mapu

Tento tip na výlet naleznete v lokalitách: Istrie

Tipy na výlet v okolí

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet