Objevte to NEJ z Chorvatska a získejte inspiraci pro příští dovolenou na Jadranu!

Oblíbené 0

Zatím nemáte žádné oblíbené nabídky.

  • K nabídkám se můžete kdykoliv vrátit
  • Oblíbené nabídky na jednom místě
  • Upozornění na změny v nabídkách

CESTOVÁNÍ S COVID PASEM

Covid pas aktuálně

Od 1.6.2021 je dostupná česká verze covid pasu na webu ocko.uzis.cz . Prozatím jej uznává celkem 7 států - Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko. S platností od 1.7.2021 bude tato česká verze covid pasu sloužit jako celoevropský Digitální zelený certifikát, který budou uznávat státy celé Evropy. V praxi vám ho však uznají téměř všechny evropské státy už nyní (v červnu). Covid pasem se můžete prokazovat nejen při překročení hranic, ale také v restauracích, hotelech, volnočasových zařízeních apod.

Kdo si může covid pas stáhnout?

Následně se vám na webu zobrazí covid pas, což je vlastně výsledek posledního antigenního či PCR testu, potvrzení o očkování či prodělání covidu-19.

Pokud nemáte chytrý telefon, anebo chcete mít pro jistotu některé z výše uvedených potvrzení v papírové podobě, je možné z webu certifikát stáhnout a vytisknout.


Aplikace Tečka a čTečka

Tyto dvě aplikace slouží k uložení QR kódu a také k jeho přečtení. Stáhnout si je můžete do mobilů s operačním systémem iOS a Android.

Tečka slouží ke zobrazení QR kódu certifikátu. Ten si stáhnete na ocko.uzis.cz, anebo si rovnou naskenujte QR kód už staženého certifikátu. Výhodou je, že platnost certifikátu, který stáhnete přímo v aplikaci Tečka, půjde ověřit bez nutnosti přístupu na internet.

čTečka je pak aplikace, která umí číst QR kódy stažené právě díky aplikaci Tečka, ale také z papírového certifikátu.Co je to covid pas?

Covid pas je potvrzení o tom, že splňujete stanovené podmínky pro vycestování a bude opravňovat jeho majitele k cestám napříč státy Evropskou Unií. Evropský covid pas by měl dle informací z 9. 6. platit od 1. 7. 2021. „Je to šance jak posílit možnost volného pohybu po Evropě, aby lidé mohli v létě jet na dovolenou,” řekl ke covid pasům europoslanec Jiří Pospíšil.

Nenechte se zmást názvem “pas”, ve skutečnosti se jedná o digitální certifikát s QR kódem, který získáte v elektronické verzi (do mobilu či počítače), případně si jej můžete vytisknout na papír. Kromě kódu bude covid certifikát obsahovat jméno, datum narození a to, zda byl člověk na Covid-19 očkován, prodělal ho či se prokázal negativním PCR/antigenním testem.

Jak covid pas získat?

Abyste tzv. digitální zelený certifikát (covid pas) získali, je nutné splnit jednu z podmínek - nechat se očkovat na Covid-19 vakcínou schválenou od EU (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson), prodělat Covid-19 maximálně před 3 měsíci či dříve, anebo mít negativní PCR test. Zda země budou akceptovat i další vakcíny jako ruský Sputnik V, to je čistě na každé ze zemí.

Ještě není zcela jasné, kdo bude covid pasy vydávat. Aktuálně se hovoří o tom, že nemocnice, lékaři a zdravotnická centra. Budou jej muset vydat každému, kdo některou z výše uvedených podmínek splní.

Jaká bude cena covid pasu?

Covid pas bude zdarma. V případě, kdy člověk absolvoval očkování či covid-19 prodělal, nemělo by ho vystavení covid pasu stát žádné finance navíc. Otazné je to v případě, kdy se člověk bude muset prokázat negativním PCR testem, který aktuálně stojí od 1 590 Kč výš (pokud kromě testu chcete i lékařské potvrzení o výsledku). Europoslanec Pospíšil uvedl: „Je v kompetenci členských států, aby PCR testy byly bezplatné, nebo se snížila jejich cena. Protože testy pro čtyřčlennou rodinu na cestě do Chorvatska výrazně prodraží dovolenou.”

Jak bude covid pas fungovat?

Covid pas bude certifikátem opravňujícím k cestování do států Evropské Unie. Při splnění stanovených podmínek vám bude covid pas vystaven. Jeho součástí je QR kód, který obsahuje všechny potřebné údaje. Právě tento QR kód bude kontrolován na hranicích, letištích či přímo v letovisku. Po naskenování QR kódu se ověří pravost vašeho certifikátu, zda je platný či neplatný.

K čemu mi vlastně covid pas je?

Covid pas opravňuje jeho držitele ke vstupu do států v rámci EU bez nutnosti absolvovat několikadenní karanténu a další testy. Státy mají právo ve výjimečných a odůvodněných případech vyžadovat po majitelích pasů dodatečné podmínky jako jsou například karantény. Také by měl opravňovat ke vstupům do restaurací, na kulturní akce, apod. V závislosti na dané zemi a jejím podmínkám (co budou mít otevřeno).

Kdy by měl začít covid pas fungovat?

Evropská komise uvedla, že by covid pasy měly být připraveny k uvedení do provozu 1. 7. 2021.

Které země budou covid pas akceptovat?

Jelikož se jedná o společný projekt EU, covid pas by měly akceptovat všechny členské státy Evropské Unie.

Je nějaký náhradní plán?

Česko připravuje vlastní pravidla týkající se cestování, která zvýhodňují osoby s očkováním (po obou dávkách vakcíny). Ti by mohli zhruba od půlky května cestovat do oblíbených destinací jako je Slovensko, Rakousko, Polsko, Německo, Maďarsko, ale také k moři do Chorvatska, Bulharska a Řecka.

Náhradní plán také chystá visegrádská čtyřka. K vycestování mezi těmito státy by tak stačil očkovací certifikát potvrzující, že osoba obdržela obě dávky vakcíny proti covid-19 (musí se jednat o vakcínu schválenou EU).

Chcete se novinky o cestování dozvědět jako první?

Plníme sen o dostupné a pohodové dovolené pro každého.

Vybíráme ty nejvýhodnější pobyty v Evropě,
nasloucháme potřebám a přáním každého z vás
a chceme vám zprostředkovat radost, kterou cestování přináší.

Objevte kouzlo cestování

Jsme specialisté na pobyty ve střední a jižní Evropě