Chorvatsko patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější destinace pro letní dovolenou. Milovníky cestování láká nejen na upravené pláže omývané čistými vodami Jaderského moře, ale také na skvělé gastronomické zážitky. Chorvatská kuchyně je velmi různorodá – každý region má své typické pokrmy, které se připravují z místních surovin. Které speciality chorvatské kuchyně byste během dovolené na Jadranu rozhodně měli ochutnat?
Objevte pobřežní i vnitrozemské chutě
Chorvatskou kuchyni můžeme rozdělit na
- pobřežní
- vnitrozemskou
Pobřežní gastronomie
Většina turistů míří do přímořských letovisek, kde se setkají hlavně s prvním typem chorvatské gastronomie. V regionech ležících podél Jadranu tak můžete ochutnat především ryby a plody moře připravované s domácím olivovým olejem. Na pobřeží jsou jasně patrné výrazné italské vlivy, takže si zde pochutnáte na vynikající pizze, těstovinách, salátech, polévkách či rizotu.
Vnitrozemská gastronomie
Pokrmy typické pro vnitrozemí se značně liší a odráží se v nich prvky středoevropské (především maďarské a slovanské) či turecké kuchyně. Jejím základem jsou maso, obilniny a luštěniny, tedy suroviny pěstované v úrodných zemědělských oblastech ležících dál od moře. Setkáte se zde například s různými variantami guláše a masem pečeným na rožni (často se připravuje jehněčí). Obecně jsou vnitrozemské pokrmy vydatnější a výrazněji kořeněné. Na pobřeží jsou tradiční jídla lehčí, barevnější a o poznání zdravější.
Pokud patříte mezi ty, kdo si dovolenou rádi vychutnají všemi smysly, rozhodně vám doporučujeme vyzkoušet co nejvíce pokrmů chorvatské kuchyně. Přinášíme tipy na 8 z nich, které stojí za ochutnání!
1. Peka
Nejznámější chorvatskou specialitou je rozhodně tzv. peka. Nejedná se vlastně o název pokrmu, slovo peka totiž odkazuje ke způsobu přípravy. Postup je velmi jednoduchý: maso (případně mořské plody), zelenina a brambory naložené v koření a olivovém oleji se vloží do velkého keramického či kovového hrnce, který se přiklopí poklicí. Na poklici se poté přidají žhavé uhlíky. Tímto způsobem se maso a zelenina nejprve uvaří a pak následuje pečení ve vlastní šťávě.
Výsledkem je neuvěřitelně lahodný a křehký pokrm s harmonickou a přirozenou chutí. Mezi samotnými Chorvaty se největší oblibě těší chobotnice pod pekou (hobotnica pod pekom), na které si pochutná každý, kdo má na talíři rád plody moře. Příprava jídla pod poklicí se žhavými uhlíky trvá několik hodin, a tak myslete na to, že většina podniků vyžaduje na pokrmy pod pekou rezervaci 24–48 hodin předem.
2. Skradinské rizoto
Dalším slavným chorvatským pokrmem, na který si rozhodně udělejte včasnou rezervaci, je Skradinské rizoto (Skradinski rižot). Svůj název získala tato specialita podle města Skradin, které je považováno za místo jejího původu. Rezervace s dostatečným předstihem se vám bude rozhodně hodit, protože příprava Skradinského rizota trvá neuvěřitelných 12 hodin.
Základem pokrmu je rýže a telecí maso, dále se do něj postupně přidává dalmatský pršut či kohoutí maso a před servírováním se zasypává čerstvě nastrouhaným Pažským sýrem (ovčí sýr z ostrova Pag, o kterém ještě bude v tomto článku řeč). Vzhledem k použitým surovinám je výsledný pokrm doslova symfonií chorvatských chutí. Kvůli délce přípravy není Skradinské rizoto častou položkou na menu místních restaurací. Pokud jej tam ovšem objevíte, s rezervací v žádném případě neváhejte!
3. Lanýže
Lokální pochoutkou turisticky populárního poloostrova Istrie jsou lanýže – vzácné houby, které rostou pod zemí jen na několika málo místech v Evropě. Na Istrii tak doslova na každém kroku narazíte na spoustu lanýžových výrobků, které si můžete domů odvést jako chutný suvenýr: lanýžový olej, ovčí sýr s kousky lanýžů, lanýžová klobása, lanýžová pasta s parmazánem a olivovým olejem a mnoho dalšího.
Skutečnou delikatesou na jídelních lístcích istrijských restaurací jsou fuži s lanýži. Fuži jsou tradiční istrijské těstoviny ve tvaru trubiček a v kombinaci s jemnou lanýžovou omáčkou tvoří perfektně vyladěný pokrm, ve kterém se snoubí to nejlepší z italské a balkánské gastronomie. K dokonalosti lanýžové fuži dovede sklenka bílého vína odrůdy Malvasia, která se na úrodných istrijských vinicích pěstuje již stovky let.
4. Pršut, kulen a sýr
V chorvatské kuchyni hrají stejně jako v té italské velmi významnou roli kvalitní sýry a uzeniny. Množství druhů sýrů, šunek a salámů sice není v Chorvatsku zdaleka tak široké jako v nedaleké Itálii, ovšem najdeme zde velmi kvalitní výrobky známé i daleko za hranicemi.
Nejznámější chorvatskou delikatesou je jednoznačně legendární Pažský sýr (Paški sir), který patří celosvětově k nejoceňovanějším produktům svého druhu. Tento mimořádně kvalitní sýr se i dnes stále vyrábí tradiční řemeslnou metodou. V jeho jedinečné chuti hraje roli i specifické plemeno ovcí, jejichž mléko tvoří základ sýra. Pažský sýr zakoupíte nejen na ostrově Pag, ale i v pobočkách sýrárny Gligora, které najdete po celém Chorvatsku. Při trošce štěstí na něj narazíte i v některých lepších supermarketech.
Dalším skvělým jedlým suvenýrem je dalmatinski pršut neboli uzená sušená šunka, která se většinou krájí na tenoučké plátky. Na rozdíl od svých italských (prosciutto) a istrijských protějšků se dalmatská verze pršutu udí na dřevě a suší se minimálně dvanáct měsíců. Z chorvatského vnitrozemí, konkrétně z regionu Slavonie, pochází další pochoutka – salám kulen. Ten za svou pikantní chuť a aroma vděčí paprice a česneku, což jsou suroviny typické pro Maďarsko, které se Slavonií přímo sousedí.