Štiavnické vrchy

Chráněná krajinná oblast Štiavnické vrchy je díky své úctyhodné rozloze až 77 630 ha největší CHKO na Slovensku. Oblast se rozprostírá na území pohoří, které bylo v mladších třetihorách největším stratovulkánem na Slovensku. Najdete zde také další slovenské nej – Štiavnické vrchy jsou rozlohou největším vulkanickým pohořím, rostou zde nejvýše položené duby cerové, habry a jeřabiny a nejníže položené přirozeně rostoucí jedle. Oblast je celosvětově známá jako významná hornická lokalita zaměřená na těžbu stříbra a zlata, a tak jsou vrchy "provrtané" bývalými doly a štolami. Vlivem hornické činnosti zde také vznikla unikátní jezera – tajchy. Dodnes se jich zachovalo 24 a slouží ke koupání, projížďkám na loďce, rybolovu a v zimě také k bruslení. Mezi nejoblíbenější tajchy patří Počúvadlo, Klinger a Evičkino jezero. Nejvyšším vrchem Štiavnických vrchů je Sitno (1 009,2 m n. m.) a na jeho východním úbočí stojí zřícenina kamenného Sitňanskeho hradu.

Oblíbené turistické trasy:

  • Z Banské Štiavnice k tajchu Klinger po červené značce pod Nový zámok (2,4 km, cca 1 hodina chůze).
  • Od Počúvadlianskeho jezera (tajch Počúvadlo) na vrch Sitno po naučné stezce Sitno a zpět (zelená značka, 4 km, cca 3 hodiny chůze). Možná odbočka na Hrad Sitno.

Zobrazit mapu

Zapomněli jste heslo?

Získejte nové!

Můžete se přihlásit i pomocí sociální sítě:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Chci se registrovat

Nebo se zaregistrujte pomocí sociálních sítí:

Registrací prostřednictvím Facebooku či Google souhlasím s Obchodními podmínkami a potvrzuji, že jsem se seznámil/a se Zásadami ochrany osobních údajů.

Zapomněli jste heslo?

Nevadí! Stačí zadat váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoříte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet