Vánoční trhy napříč střední Evropou: Kam za tradicí a kvalitou?

Stánky s punčem, lahodné občerstvení, majestátní vánoční strom a bruslaři na ledové ploše. To vše navíc ozářeno tisíci světýlky. Vítejte na vánočních trzích.

Vánoční trhy mají v Evropě tradici dlouhou několik staletí. Zatímco naši předci se na trzích zásobili jídlem a oblečením na těžké časy, my si dnes kolem sebe vytváříme poklidnou vánoční atmosféru, nakupujeme dárky pro naše blízké a setkáváme se s přáteli nad kelímky s horkými nápoji. Advent je výjimečná část roku. Stojí za to vypravit se za nezapomenutelnými vánočními trhy do míst, kde nechávají tuto výjimečnost promlouvat naplno.

Vánoční trhy u orloje v srdci Evropy

Pražské vánoční trhy patří podle CNN do desítky nejkrásnějších na světě. Na řemeslníky, dárky a stánky s občerstvením se můžete těšit na Pražském hradě už od 24. 11. 2017 a na Náměstí republiky o den později. Vánoční strom bude zářit na Staroměstském náměstí, kde se trhy konají od 2. 12. 2017 do 6. 1. 2018. Součástí trhů je samozřejmě každý den do 22 hodin kulturní program pro malé i velké.

Vánoční trhy Praha

S programem během vánoční trhů netroškaří ani v Brně. Na Náměstí Svobody se bude promítat zimní kino a orlojem budou každou hodinu od 11 do 23 hodin propadat speciální kuličky s vánočním motivem. Na Moravské náměstí se zamiřte ohřát do vyhřívaných šapitó, kde najdete i občerstvení. Trhy budou v Brně trvat od 24. 11. do 23. 12. 2017.

Pochoutky a řemesla v Bratislavě

Od 24. 11. do 22.12. 2017 se můžete těšit na vánoční atmosféru a samé dobroty na různých místech v Bratislavě. Více než desetimetrový strom bude vévodit Hlavnímu náměstí, rozhodně však nezastíní více než 100 stánků s řemeslnými výrobky a národními pochutinami. Okusit můžete nejrůznější klobásy, lokše, kapustnicu, jídla z masa a ryb nebo mastný chléb s cibulí. Co se týče alkoholu, počítejte se zákazem tvrdého alkoholu i piva, stále si však můžete vychutnat vánoční medovinu, punč nebo grog.

Vánoční trhy stánek

Vánoční pohádka v Rakousku

Rok co rok se sjíždí turisté ze všech koutů světa, aby navštívili vánoční trhy na Radničním náměstí ve Vídni a před zámkem Schönbrunn. Oslavy adventního času se tu konají už od dávných dob rakouského císařství a i letos si můžete z trhů od 12. 11. do 24. 12. 2017 odnést tradiční řemeslné výrobky nebo i ručně vyráběné ozdoby na stromeček. Těžko pak budete odolávat nejrůznějším cukrovinkám, obzvlášť pokud budete mezi stánky procházet s dětmi. Snad jejich pozornost odvede doprovodný program a dětský vláček.

Vánoční trhy Vídeň

Za úchvatnými vánočními trhy s dlouhou tradicí se vydejte i do Salzburgu. Konají se tu od 23. 11. do 26. 12. 2017 jak v historickém centru, tak v romantickém prostředí u zámku Hellbrunn 20 minut od centra. Ochutnejte svařené víno, pečené kaštany a perníčky nebo si rovnou vyzkoušejte jejich výrobu v adventní pekárně.

Vánoční trhy mezi krakovskými katedrálami

Historické centrum polského Krakova je úchvatné v každém roční období, kromě památek UNESCO si však od 24. 11. do 26. 12. 2017 můžete projít i tradiční vánoční trhy. Na první pohled možná nepůsobí tak okázale jako ty rakouské, ale dostanou vás svou nabídkou tematického zboží bez přehnaných kýčů. Vše je navíc za dostupné ceny, a tak si nemusíte vyčítat nějaký ten punč navíc.

Vánoční trhy

V Budapešti na trzích jen to kvalitní

V centru Budapešti najdete jedny z největších vánočních trhů v Evropě, pro návštěvníky jsou tu od 10. 11. do 31. 12. 2017. Dostane vás nejen pestrá výzdoba s vánočním stromem a oživlý Betlém, ale také kvalita zboží a jídla ve stáncích. Prodejci musí získat schválení od speciální komise, a tak se na trzích setkáte se zaručeně originálními místními výrobky a každý pokrm je tu gastronomickým zážitkem.

Vánoce ozdoby


Co se takhle vydat na pobyt?

Autor článku:

Pokračováním prohlížení těchto stránek dáváte souhlas se zpracováním cookies v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů. OK