Cestování po střední Evropě: Kam můžete cestovat bez nutnosti negativního testu na Covid-19 či karantény a za jakých podmínek?

Podmínky pro cestování a vstup do dalších států se každý týden mění. Přehledně jsme pro vás sepsali aktuální informace o tom, kam Češi mohou cestovat, za jakých podmínek i to, jak fungují třeba wellness a lázně a kde je nutné nosit roušku.

Semafor zemí, do kterých lze bezpečně cestovat

Vláda schválila 1.6.2020 tzv. semafor, tedy seznam zemí, do kterých lze cestovat bez rizika či s mírným rizikem. Důležité je, že od 15.6.2020 platí, že pokud se z těchto zemí vracíte do Česka, nemusíte nastupovat do karantény a ani po vás nebude vyžadován negativní test na Covid-19.

O jaké státy se jedná?

Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko (dále také Bulharsko, Estonsko, Finsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Rumunsko, Řecko).

Pozor, pro vstup do uvedených států a překračování jejich hranic stále platí podmínky jednotlivých států (viz níže).


Praha

Česká republika

Překračování hranic

Češi mohou bez omezení cestovat v rámci území České republiky bez nutnosti testování na Covid-19 či následné karantény.

Nošení roušky

Nošení roušky je aktuálně povinné ve všech veřejně přístupných interiérech (vnitřních částech budov) jako jsou obchody, divadla, kina a další. Dále v MHD, taxících a při blízkém kontaktu s další osobou. Stále se doporučuje vždy dodržovat bezpečný rozestup 2 metry od dalších osob, se kterými nesdílíte domácnost. Z hygienických důvodů se doporučuje upřednostnit platby kartou.

Ubytování v hotelech a penzionech

Ubytovací zařízení už mohou mít otevřeno, mají povinnost poskytnout hostům u vchodu a na toaletách dezinfekci. Také dodržují zvýšená hygienická opatření, jako je častá dezinfekce veřejných prostor, madel, dveří, apod. Ve společných prostorách hotelu je nutné nosit roušku a dodržovat rozestup 2 m od dalších hostů a personálu.

Wellness služby

Wellness a fitness centra jsou otevřena, ale za speciálních podmínek. Před vstupem do wellness si vydezinfikujte ruce, v areálu už není nutné nosit roušky.

Povolen je provoz vířivek, saun (všech teplot) a povoleny jsou také saunové ceremoniály a poskytování procedur, masáží a kadeřnických i kosmetických služeb.

Na koupalištích je v jeden čas povolena přítomnost maximálně 1 000 osob.

Lázeňské služby

Lázně mohou nabízet své služby bez omezení.

Restaurace a stravovací zařízení

V restauracích a jídelnách je možné podávat stravu formou bufetů, ale jídlo by měla hostům na talíř nandávat obsluha, případně by měly být nabízeny jednoporcová jídla a balení. Provoz restaurací, kaváren, cukráren a dalších stravovacích zařízení je omezen na dobu od 6:00 do 23:00 hodin. Po této době je možný prodej pouze přes výdejní okénko.

Provozovatel restaurace hostům poskytne u vstupu dezinfekci, probíhá také pravidelná dezinfekce stolů a židlí před usazením každého zákazníka. I v restauraci je povinné nosit roušku, kterou však můžete odložit při konzumaci jídla a nápojů.


Slovensko

Slovensko

Překračování hranic

Češi mohou bez jakýchkoli omezení vycestovat na Slovensko a nemusí podstupovat test na Covid-19, následnou karanténu a ani dodržet pravidlo 48 hodin.

Nošení roušky

Nošení roušky je aktuálně povinné ve všech veřejně přístupných interiérech (vnitřních částech budov) jako jsou obchody, divadla, kina a další. Dále v MHD, taxících a při blízkém kontaktu s další osobou. Je povinné dodržovat bezpečný rozestup 2 metrů od dalších osob, se kterými nesdílíte domácnost.

Ubytování v hotelech a penzionech

Ubytovací zařízení už mohou mít otevřeno.

Wellness služby

Od 3.6.2020 jsou wellness centra opět otevřena a je tedy možné využívat bazény, vířivky, sauny, zábaly, koupele, solné jeskyně a další. Je také možné využívat fitness centra a plovárny pro veřejnost. Při cvičení nebude nutné nosit roušky a bude možné využít i šatny a sprchy.

Lázeňské služby

Přírodní léčebné lázně a léčebny v lázních mohou poskytovat své služby zákazníkům.

Restaurace a stravovací zařízení

V restauracích a jídelnách u jednoho stolu mohou sedět maximálně 2 osoby, anebo rodina s dětmi. Mezi stoly musí být rozestup alespoň 2 m.

Provoz restaurací, kaváren, cukráren a dalších stravovacích zařízení je omezen na dobu od 6:00 do 22:00 hodin.

Provozovatel restaurace musí zajistit, aby se po každém zákazníkovi stůl a židle vydezinfikovaly. Také v restauraci je povinné nosit roušku, kterou však můžete odložit při konzumaci jídla a nápojů.


Maďarsko

Maďarsko

Překračování hranic

Češi mohou bez jakýchkoli omezení vycestovat do Maďarska a nemusí podstupovat test na Covid-19, následnou karanténu a ani dodržet pravidlo 48 hodin.

Nošení roušky

Nošení roušky je aktuálně povinné ve všech veřejně přístupných interiérech (vnitřních částech budov) jako jsou obchody, divadla, kina a další. Dále v MHD, taxících a při blízkém kontaktu s další osobou. Je nutné dodržovat bezpečný rozestup 1,5 metry od dalších osob, se kterými nesdílíte domácnost. Z hygienických důvodů se doporučuje upřednostnit platby kartou.

Roušky jsou k dispozici na recepci a každém hotelovém pokoji.

Ubytování v hotelech a penzionech

Ubytovací zařízení už mohou mít otevřeno. Během ubytování a odhlášení se na recepci dostaví jen jeden člověk ze skupinky hostů. Ve všech veřejných částech hotelu je nutné nosit roušku a rukavice.

Wellness služby

Wellness centra mohou mít otevřeno v plném rozsahu, ale samotné otevření záleží také na jednotlivých wellness centrech a hotelech, proto doporučujeme ověřit situaci u vámi vybraného hotelu telefonicky či přes e-mail.

Lázeňské služby

Lázně mohou poskytovat procedury a mít otevřeno zcela bez omezení. Samotné otevření všech zón lázní i nabízení procedur je aktuálně v režii jednotlivých lázní, proto doporučujeme ověřit si před odjezdem situaci u lázní, do kterých se plánujete vydat.

Restaurace a stravovací zařízení

V restauracích a jídelnách u jednoho stolu mohou sedět maximálně 4 osoby, anebo rodina s dětmi. Mezi stoly musí být rozestup alespoň 1,5 m.

Stravování formou bufetu se nedoporučuje, ale není výslovně zakázáno, je tedy na každém hotelu jakou formou stravování hostům zajistí.

Dezinfekce musí být k dispozici u vchodu, u bufetu, na stolech i toaletách.


Rakousko

Rakousko

Překračování hranic

Češi mohou vstupovat na území Rakouska bez dalších omezení. Na hranicích už neprobíhají ani namátkové kontroly a není nutné prokazovat s negativním testem na Covid-19.

Nošení roušky

Nošení roušky je aktuálně povinné ve všech veřejně přístupných interiérech (vnitřních částech budov) jako jsou obchody, divadla, kina a další. Dále v MHD, taxících a při blízkém kontaktu s další osobou. Z hygienických důvodů se doporučuje upřednostnit platby kartou.

Ubytování v hotelech a penzionech

Ubytovací zařízení mají povoleno mít otevřeno. Ve všech vnitřních společných prostorách platí povinnost nosit roušku.

Wellness služby

Bazény mohou být v provozu od 29.5.2020, přesnější informace k dalším službám a procedurám wellness vláda brzy upřesní.

Lázeňské služby

Bazény mohou být v provozu od 29.5.2020, přesnější informace k dalším službám a procedurám lázní vláda brzy upřesní.

Restaurace a stravovací zařízení

V restauracích a jídelnách u jednoho stolu mohou sedět maximálně 4 osoby, anebo rodina s dětmi. Mezi stoly musí být rozestup alespoň 1 m.

Provoz restaurací, kaváren, cukráren a dalších stravovacích zařízení je omezen na dobu od 6:00 do 23:00 hodin.


Německo

Německo

Překračování hranic

Češi mohou cestovat do Německa bez dalších omezení, jako je doložení negativního testu na Covid-19.

Nošení roušky

Nošení roušky je aktuálně povinné ve všech veřejně přístupných interiérech (vnitřních částech budov) jako jsou obchody, divadla, kina a další. Dále v MHD, taxících a při blízkém kontaktu s další osobou. Stále se doporučuje vždy dodržovat bezpečný rozestup 1,5 metry od dalších osob, se kterými nesdílíte domácnost. Z hygienických důvodů se doporučuje upřednostnit platby kartou.

Ubytování v hotelech a penzionech

Ubytovací zařízení mohou nabízet své služby.

Wellness služby

Wellness centra jsou prozatím uzavřena. Jedná se o jejich brzkém otevření a o přesných podmínkách, která se budou týkat především otevírací doby, hygienických opatření a omezení počtu hostů.

Restaurace a stravovací zařízení

Otevřeny jsou vnitřní i venkovní prostory restaurací, kaváren, cukráren a dalších stravovacích zařízení.


Polsko

Polsko

Překračování hranic

Češi mohou cestovat na území Polska bez dalších omezení (tedy už bez nutnosti prokázat se negativním testem či nastoupit do karantény). Výjimku má však Slezské vojvodství, které se z důvodu skokového nárůstu počtu nakažených přesunulo do tzv. červené kategorie a doporučuje se do této oblasti nejezdit, pokud se sem vydáte, bude po vás vyžadován negativní test na Covid-19, aby vám byl umožněn vstup zpět do Česka.

Nošení roušky

Nošení roušek je povinné ve všech venkovních a společných vnitřních prostorách.

Ubytování v hotelech a penzionech

Ubytovací zařízení mohou v omezeném režimu poskytovat své služby.

Wellness služby

Od 6.6.2020 se otevírají bazény a wellness centra v hotelech. Také veřejná wellness centra, sauny, bazény a fitness centra budou v provozu, ale s jistými omezení především na maximální limit návštěvníků.

Restaurace a stravovací zařízení

Restaurace jsou v provozu, ale po celou dobu pobytu v restauraci je nutné nosit roušku - mimo doby konzumace jídla a nápojů. Mezi stoly je povinný rozestup 2 m.

Některé hotely své restaurace zavřely a poskytují stravování s donáškou na pokoj.


Chorvatsko

Chorvatsko

Překračování hranic

Češi mohou cestovat do Chorvatska z turistických důvodů. Stačí předložit vyplnění formulář s vašimi kontaktními údaji. V tomto případě se na cestující nebude vztahovat karanténa a ani není nutné dokládat negativní test na Covid-19.

Během prvních 14 dní pobytu na území Chorvatska jsou turisté povinni měřit si každé ráno teplotu. Pokud bude teplota vyšší než 37,2 °C, anebo pokud se osoba bude cítit nemocně, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře a pokud jej nemá, pak místního epidemiologa.

Nošení roušky

Při opuštění ubytovacího zařízení se doporučuje používat masku a dodržovat rozestup od dalších lidí alespoň 1,5 m.

Ubytování v hotelech a penzionech

Ubytovací zařízení mohou poskytovat své služby.

Wellness služby

Wellness zařízení mohou být otevřena s určitými omezeními. Vzdálenost mezi návštěvníky musí být alespoň 1,5 m. Maximální počet osob v bazénu je limitován.

Restaurace a stravovací zařízení

Restaurace jsou otevřené bez větších omezení, je však nutné dodržovat rozestup mezi jednotlivými stoly min. 1,5 m.


Itálie

Itálie

Překračování hranic

Češi mohou cestovat do Itálie bez nutnosti dodržovat 14denní karanténu či předkládat negativní test na Covid-19.

Nošení roušky

Ve všech veřejných uzavřených prostorech a všude, kde nelze dodržet povinnou rozestupovat vzdálenost, je povinné nosit ochrannou roušku.

Ubytování v hotelech a penzionech

Ubytovací zařízení jsou otevřena a mohou ubytovávat hosty.

Wellness služby

Jednotlivé italské regiony mohou regulovat pravidla pro provozování wellness služeb dle vlastního uvážení.

Od 25.5.2020 je povoleno otevřít bazény a fitness centra.

Restaurace a stravovací zařízení

Jednotlivé italské regiony mohou regulovat pravidla pro provozování stravovacích služeb dle vlastního uvážení.

Obecně jsou však restaurace, bary, kavárny a cukrárny otevřeny za dodržení přísných hygienických podmínek.Co se takhle vydat na pobyt?

Autor článku:

Pokračováním prohlížení těchto stránek dáváte souhlas se zpracováním cookies v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů. OK